Отидете към основна версия

2 599 35

Руските акции и облигации може скоро да напуснат индексите

  • русия-
  • икономика-
  • акции

Санкциите карат все повече доставчици да обмислят по-строги действия

Снимка: БГНЕС/EPA

Увеличаващите се санкции срещу Русия засилват риска нейните акции и облигации да бъдат изхвърлени от водещи международни индекси, което на практика ще ги откъсне от голям сегмент на инвестиционната индустрия, посочва Bloomberg.

MSCI Inc. – доставчик на водещите индекси на развиващите се пазари – се е обърнал към участниците на пазара за мнението им какви са подходящите действия спрямо руските ценни книжа, каза тя в изявление от понеделник. В същото време от Interncontinetal Exchange Inc. заявиха, че ще премахнат дълг, издаден от санкционирани руски компании от индексите си за фиксирана доходност при следващото им ребалансиране на 31 март.

MSCI следи отблизо пазара и планира да даде повече подробности за намеренията си до края на седмицата, става ясно още от изявлението. Мениджър на компанията по-рано каза, че компанията се консултира с клиенти, за да анализира последствията от санкциите.

Мярката следва предупреждение от Goldman Sachs Group Inc. за риска руският дълг да бъде премахнат от един от широко следваните индекси на компанията.

Руските облигации формират около 6,23% от бенчмарка Emerging Market Global Diversified, посочва компанията в имейл. Засега не се казва дали тя обмисля премахването на руското участие от показателя.

От Bloomberg Equity Indices обявиха, че ще премахнат „Сбербанк“ от индексите на ценни книжа в края на търговията на 2 март, става ясно от позиция от 28 февруари.

Санкциите и капиталовите ограничения вече изтриха милиарди пазарна капитализация от руските активи. Русия става все по-изолирана на финансовите пазари, което изпарява ликвидността на активите ѝ – ключов фактор за участие в индексите. В понеделник Русия спря търговията с акции, а търгуваните в чужбина активи преобладаващо поевтиняха.

Всяка една промяна във водещи индекси означава несигурност за инвеститорите на борсово търгувани фондове (ETF), които следят измерителите. Фондът iShares Core MSCI Emerging Markets ETF притежава руски активи за около 1,1 млрд. долара при сегашна оценка, показват данни, обобщени от Bloomberg.

Ефектът може да се види и при руския дълг, който в момента е включен в индекса JPMorgan GBI-EM Global Diversified Index. В петък от JPMorgan заявиха в бележка до клиентите си, че засега няма да има непосредствен ефект от санкциите върху ребалансирането на индексите този понеделник.

Когато става въпрос за санкции, банката често публикува подробности след период на наблюдение на засегнатите пазари. Банката би могла да запази сегашното положение или с времето постепенно да намали тежестта на санкционираните в индекса. Също така е възможно да се стигне и до изключване на ценни книжа от индекси, посочват от банката.

От ICE също заявиха, че с ребалансирането на 28 февруари индексите няма да включват нов суверенен дълг, издаван от Руската централна банка, руския държавен инвестиционен фонд или финансовото министерство на страната.

Компаниите ще премахнат Русия от измерителите, ако санкциите са толкова значими, че ликвидността се увреди дотам, че индексът не може да бъде следван, посочва Густаво Медейрос от Ashmore Group.

По думите му всяко едно изключване на голяма страна като Русия по всяка вероятност ще става в продължение на месеци, за да може инвеститорите да имат време да напуснат позициите си.

Също така има риск от „технически дефолт“ на руски корпоративен дълг и облигации в твърда валута заради възможните ограничения на плащанията, като това може да доведе до излизане от индекси, отбелязва Дираж Байай от Lombard Odier Investment Managers in Singapore.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 22 гласа.

Свързани новини