Премиерът на Руската федерация Михаил Мишустин обяви планове за временно ограничаване на изтеглянето на чуждестранни капитали от руски компании.
Руските власти временно ограничават излизането на чуждестранните инвеститори от съвместните предприятия в страната, заяви Мишустин, като уточни, че президентския указ за тази мярка е готов.
Руският премиер изрази убеждението си, че в настоящата ситуация чуждестранните инвеститори са принудени да се ръководят не от икономическите си интереси, а да действат под политически натиск:
"Натискът на санкциите срещу Русия ще отшуми и тези, които не изтеглят вложенията си от нашата икономика, ще спечелят", убеден е Мишустин, който предупреди, че излизането от руския пазар е лесно, но връщането ще е много по-трудно.
Според него проектът на президентския указ ще даде на бизнеса възможност да вземе балансирани решения:
„Разчитаме, че онези, които са инвестирали в нашата страна, ще могат да работят в нея и занапред. Убеден съм, че съм санкционният натиск в крайна сметка ще намалее и ще спечелят онези, които не се откажат от проектите си в Русия под влияние на лозунгите на западните политици“.
Редица чуждестранни инвеститори обявиха намерението си да напуснат Русия. „Шел“ се отказа от съвместните си проекти с „Газпром“, а „Бритиш Петролиум“ - с „Роснефт“. Двете западни компании са готови да изгубят съответно 3 и 25 милиарда долара.
Същевременно в понеделник руският президент Владимир Путин подписа указ за специални икономически мерки в отговор на западните санкции.
Германският канцлер Олаф Шолц пък обяви, че Русия "вероятно" ще бъде изправена пред допълнителни санкции, ако не прекрати военните действия в Украйна.
След като Германия замрази лицензирането на газопровода "Северен поток 2", регистрираната в Швейцария компания собственик на тръбата е пред фалит, обяви швейцарският министър на икономиката Ги Пармелин. По думите му трудовите договори на 140 сътрудници в централата на компанията вече са прекратени.
Великобритания забрани на всички кораби, които имат връзка с Русия, да влизат в нейните пристанища. Мярката се отнася до всички кораби, които са под руски флаг, регистрирани или контролирани от Русия, уточни британският министър на транспорта Грант Шапс в "Туитър".
По-рано Турция призовава всички страни в украинската криза да спазват международния пакт за преминаване през турските проливи към Черно море. Съгласно Конвенцията от Монтрьо Анкара има право да ограничи транзита през своите проливи по време на война.
Канада възнамерява да забрани на руски кораби да влизат в нейните пристанища и териториални води, заяви правителството в Отава.