Волатилните цени на петрола достигнаха над 114 долара за барел, тъй като купувачите продължиха да избягват руския петрол след инвазията на Кремъл в Украйна, докато ОПЕК+ прави всичко възможно да игнорира войната, започната от един от ключовите ѝ членове, предаде Bloomberg TV Bulgaria.
Нашествието предизвика опасения за доставките на стоковите пазари от енергия до зърнени храни, което накара потребителите, включително Китай, да търсят суровини по света. Купувачите продължават да избягват руския суров петрол, докато се опитват да се ориентират във финансовите санкции срещу Русия, а търговците залагат, че цените ще продължат да растат. Въпреки сътресенията, ОПЕК+ реши да не предприема действия.
Групата остана с увеличението на производството с 400 000 барела на ден, което беше насрочено за април, и приключи срещата в сряда за рекордно кратко време от само 13 минути, казаха делегатите. Мексиканският министър на енергетиката Росио Нале се опита да повдигне темата за Русия, но други членове на коалицията, водена от Саудитска Арабия, бързо преминаха към други въпроси без никакво обсъждане, казаха те. Международната енергийна агенция предупреди, че глобалната енергийна сигурност е застрашена и планираното спешно освобождаване на резерви от суров петрол от САЩ и други не постигна много, за да потуши страховете на пазара. "Сургутнефтегаз" не успя да продаде нито един барел от руския петрол, който предлагаше за трети път.
САЩ и техните съюзници досега се въздържаха от санкциониране на руския износ на суров петрол поради опасения относно въздействието на покачващите се цени на енергията върху потребителите, но търговията започва да блокира, тъй като банките изтеглят финансирането и разходите за доставка скачат. Дори преди инвазията, американският бензин на дребно беше най-скъп от 2014 г. „Има реални опасения от свиване на доставките“, каза Ким Кванграе, базиран в Сеул старши анализатор на суровини в Samsung Futures Inc. „Ако ситуацията в Украйна се влоши, тогава ние очакваме ново рали“.
Администрацията на Байдън заяви в сряда, че се стреми да наруши статута на Русия като водещ производител на петрол и природен газ чрез ограничаване на износа на технологии, свързани с енергийния сектор. Световните петролни компании, включително BP, Shell и Exxon Mobil, също обещаха да напуснат Русия. Отделно, Администрацията за енергийна информация съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 2,6 милиона барела миналата седмица. Запасите в центъра за съхранение в Кушинг спаднаха за осма седмица, докато доставките на бензин също се свиха.