Отидете към основна версия

2 814 36

Гърция закупува бойни самолети от Франция

  • гърция-
  • франция-
  • турция-
  • бойни-
  • самолети-
  • фрегати

Тя подписа споразумения за закупуване на три военноморски фрегати клас "Белхара" и още шест бойни самолета "Рафал" от Франция

Снимка: Shutterstock

Гърция подписа в четвъртък споразумения за закупуване на три военноморски фрегати клас "Белхара" и още шест бойни самолета "Рафал" от Франция, за да укрепи въоръжените си сили в отговор на напрежението със съседна Турция, пише електронното англоезично издание на гръцкия вестник "Катимерини".

Изтребителите "Рафал" ще бъдат доставени от лятото на 2024 г., с което във флота на гръцките военновъздушни сили ще има 24 самолета от този вид, се казва в изявление на френския производител на военни самолети "Дасо авиасион". Договорите са подписани от министрите на отбраната на двете страни.

"С това придобиване на фрегати и бойни самолети огневата мощ на гръцкия флот и военновъздушните сили ще бъде засилена", каза гръцкият министър на отбраната, Никос Панайотопулос.

Миналия септември Атина се съгласи да закупи три фрегати с опция за четвърта за около три милиарда евро.

През октомври гръцките законодатели ратифицираха споразумението за отбрана между Гърция и Франция, което ще позволи на двете страни да се притекат на помощ една на друга в случай на външна заплаха.

Отношения между Гърция и Турция са традиционно лоши, но в последните няколко години те се обтегнаха допълнително, заради споровете за териториални води и енергоресурси в Егейско и Средиземно море.

Анкара обвинява Атина в "максималистични претенции" към шелфа в Егейско море и Източното Средиземноморие, тъй като според Турция "малките островчета не могат да имат своя изключителна икономическа зона (ИИЗ)

"Освен това, отново според Турция, Гърция е милитаризирала островите в Източно Егейско море, които са на няколко мили от турските брегове, а според Договора от Лозана Атина е поела ангажимент тези острови да останат демилитаризирани.

Гърция от своя страна обвинява Турция, че използва мигрантите като оръжие и провежда проучвания за въглеводороди във води, които Гърция счита за своя ИИЗ.

Атина се опитва да оказва натиск върху Анкара, като се стреми да договори европейски санкции заради тези действия на Турция, но засега в ЕС няма единство по гръцкото искане, подкрепяно от Кипър и други европейски страни, включително Франция, цитира news.bg.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: