Постоянното въоръжаване на Сърбия се дължи на страха ѝ, че ще остане сама, когато стане ясно, че вече няма да може да седи на няколко стола. Това каза премиерът на Косово Албин Курти, цитиран от БГНЕС.
Косово е загрижено и предпазливо относно продължаващото въоръжаване на Сърбия с ракетни системи и други оръжия от Китай и Русия, каза още той. "Знаем, че те имат 42 военни бази на границата с Косово, която е дълга 178 км, но въпреки това не се страхуваме, защото въпреки че не сме в НАТО, НАТО е с нас и вярвам, че територията, държавата и гражданите са в безопасност. Докато Сърбия изглежда е в паника, виждайки, че не може да седи на три стола едновременно", каза Курти на пресконференция днес.
Според косовския премиер обаче въоръжението на Сърбия не е безопасно за региона. "Сърбия се опитва да се подсили, защото може да остане сама. Но постоянното ѝ въоръжаване не е безопасно за региона и Република Косово", отбеляза Курти. Преди ден агенция Блумбърг съобщи, че Сърбия води преговори с Франция за закупуване на най-малко 12 нови изтребителя Рафал, а също и преговаря с друга държава за закупуването на 12 употребявани Рафал.
"Други подобрения в областта на отбраната биха могли да включват добавянето на отделна ескадрила, за което Сърбия води преговори с три други държави", каза президентът Александър Вучич. Сърбия също така се стреми да закупи произведени в Турция бойни дронове "Байрактар", каза той. Сърбия също получи усъвършенствана китайска зенитно-ракетна система с доставка този уикенд, припомня още БГНЕС. Шест китайски военнотранспортни самолета Y-20 са кацнали в Белград в събота, носещи ракетната система HQ-22 за сръбската армия. Сърбия ще бъде първата страна в Европа с китайски ракети.