Руската рубла загуби от стойността си, след като президентът Владимир Путин подписа указ, който пазарът интерпретира като потенциално разрешение за експортно ориентираните компании да намалят конвертирането на чуждестранната валута, с която оперират, в рубли, предаде Ройтерс.
Износителите вече ще са задължени да конвертират чуждестранна валута в рубли в размер, определен от правителствена комисия, пише в постановлението, без да се дават повече подробности.
Този ход се интерпретира като проправяне на пътя към предстоящо облекчаване на капиталовия контрол, което задължи износителите да конвертират 80 на сто от приходите си в рубли, а през май изискването беше намалено до 50 на сто.
Към 13:42 часа по Гринуич руската рубла изгуби 0,3 на сто спрямо долара при курс от 59,60 рубли за долар, след като по-рано отряза най-силната си точка от 25 май от 57,40.
Все пак руската валута се покачи с 0,3 на сто спрямо еврото при днешната търговия, при курс от 63,33 рубли за евро.
Указът на Путин, който на теория може да доведе до по-ниски нива на снабдяване с чуждестранна валута, идваща от експортните компании, може да изтрие част от стойността на рублата, изпращайки я до нива от 65 рубли за долар, които са благоприятни за руския бюджет, според анализаторите на "Промсвязбанк".
"Този указ е много добра илюстрация, че валутен курс под 60 рубли за долар наистина вреди на износителите, особено на нестоковите, и на бюджета", каза Евгений Суворов, анализатор в "ЦентроКредит Банк".
Руската централна банка и Министерството на финансите отказа коментар на запитване от страна на Ройтерс.
Рублата се превърна в най-добре представящата се валута в света от началото на година, в резултат на наложения от Кремъл капиталов контрол за повече от три месеца. Силната рубла подкопава приходите на страната от продажбата на стоки в чужбина, заплатени в чуждестранна валута.