Отидете към основна версия

2 124 23

Между 78 и 175 процента - дотам стигна инфлацията в Турция

  • турция-
  • икономика-
  • инфлация-
  • реджеп ердоган-
  • турска лира

Опозицията обвини кабинета, че разкрасява данните за инфлацията и настоява, че реалните числа са много по-високи

Снимка: БГНЕС/ЕРА

През юни инфлацията в Турция се повиши до най-високото си ниво от 1998-а година насам. Официално тя е нараснала със 78,62 процента в сравнение със същия месец на миналата година, неофициално - със 175,55 на сто.

Инфлацията в Турция продължава да расте. През юни разходите за живот на турците са се увеличили със 78,62 процента в сравнение със същия месец на миналата година, отчете Националната статистическа служба в Анкара.

Регистрираният антирекорд е най-драстичният от месец септември 1998-а година, когато е бил 80,4 на сто. След това в продължение почти на десетилетие Турция се стремеше да сложи край на хронично високата си инфлация. През май тази година инфлацията бе около 74 процента, което доведе до повишение на потребителските цени с 4,95 на сто.

Транспортът и храните също са поскъпнали значително през юни в сравнение с миналата година. Транспортните разходи, включително бензинът, са се увеличили със 123,37 процента, а цените на храните и безалкохолните напитки са скочили с 93,93 на сто.

Слабата лира вдига цените

Инфлацията в Турция зависи от няколко фактора. Слабата национална валута - лирата - отдавна значително завишава цените, тъй като оскъпява вноса. Цените на суровините също скачат, не на последно място заради руската атака срещу Украйна. Русия и Украйна са важни страни за Турция заради вноса на енергоносители и зърно.

Извън тези обективни причини, много икономисти смятат, че Турската централна банка не се бори достатъчно решително срещу високата инфлация. От миналото лято насам паричната политика е по-скоро хлабава, докато класическата икономическа доктрина гласи, че повишаването на лихвените проценти може да противодейства на инфлацията.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обаче смята, че високите лихвени проценти водят до инфлация. Централната банка следва линията на Ердоган и досега се въздържа от повишаване на лихвените проценти. Това, от своя страна, продължава да отслабва националната валута. От януари месец насам основният лихвен процент е 14.

Коректни ли са данните?

Опозицията обвини кабинета, че разкрасява данните за инфлацията. Тя настоява, че реалните числа са много по-високи. Базираната в Истанбул група за изследване на инфлацията Enag смята, че през юни инфлацията е била 175,55 процента на годишна база.

Производствените разходи в Турция също продължават да нарастват. Статистическата служба твърди, че те са се увеличили с около 138 процента на годишна база през юни. Това представлява увеличение с около 6,8 на сто спрямо предходния месец. Цените на производителите обичайно се включват в потребителските цени частично и с известно закъснение.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: