Бившият американски министър на отбраната Марк Еспър заяви по време на посещение в Тайпе, че ще предаде на американски представители във Вашингтон изразените от Тайван притеснения относно темпото на продажбите на оръжия за острова и относно необходимостта от увеличаване на доставките на някои видове оръжия, като например преносими ракети, съобщи Ройтерс.
Тайван вече е споменавал за проблеми с доставките на някои поръчани оръжия, като преносимите зенитни ракети "Стингър", изстрелвани от рамо. Тайпе се оплака и от засилен военен натиск от Китай, целящ да го принуди да приеме претенциите на Пекин за суверенитет над острова.
Гореспоменатите зенитни ракети са много търсени и в Украйна, където се използват, за да държат руските самолети на разстояние, но доставките от САЩ като цяло са намалели. Производството на повечето от зенитните оръжия среща значителни пречки поради ограничен производствен капацитет.
Еспър посети Тайван като представител на мозъчния тръст "Атлантически съвет" и се срещна с висши лидери, включително президентката Цай Ингвен. Той подчерта, че не е усетил у тайванските представители разочарование от предлаганите Вашингтон оръжия, а само от темпото на продажбите. Тайванската страна обаче е изразила необходимостта да получи по-голям достъп до оръжия, например като"Джавлин" и "Стингър".
Противотанковите ракетни комплекси "Джавлин" се използват и в Украйна и са на въоръжение в Тайван. "Мисля, че имаше притеснения относно снабдителните вериги и доставките", добави Еспър, като отбеляза, че след връщането си във Вашингтон той и делегацията му ще споделят това "с правилните хора".
Еспър беше министър на отбраната на САЩ от 2019 г. до 2020 г., по време на мандата на експрезидента Доналд Тръмп, чиято администрация одобри продажби на оръжие на Тайван на стойност милиарди долари, припомня Ройтерс.
САЩ са задължени по закон да осигурят на Тайван средствата да се защитава, но също така подтикват правителството в Тайпе да се съсредоточи повече върху асиметричния подход, при който една по-малка сила използва неконвенционални тактики срещу по-голям враг. Това изисква използването на повече мобилни оръжия, за да се превърне островът в по-труден обект за нападение. Президентката Цай Ингвен вече заяви, че отдава приоритет на този подход.
Еспър подчерта, че Тайван никога няма да може да се мери с Китай в конвенционалните сили и подкани Тайван да проучи как Украйна се бори с Русия, използвайки асиметрични стратегии.
"Асиметрична война не се води с бойни самолети. Това не означава, че те не могат да бъдат част от по-всеобхватна стратегия, но първо трябва да изградите асиметричните способности", добави бившият министър на отбраната.