Отидете към основна версия

1 180 14

Макрон в Африка: Путин използва храната като военно оръжие

  • макрон-
  • африка-
  • камерун-
  • криза-
  • русия-
  • недостиг-
  • гориво

Френският президент отхвърли предположенията, че за кризата са виновни западните санкции

Източник: БГНЕС

Френският президент, Еманюел Макрон, описа глобалната продоволствена криза като едно от „военните оръжия“ на Русия по време на посещение в Камерун днес, като отхвърли предположенията, че за това са виновни западните санкции, предаде Ройтерс.

Камерун, подобно на много развиващи се страни, се бори с рязкото увеличение на цените на петрола, торовете и хранителните продукти. Сериозен недостиг на гориво удари столицата Яунде миналата седмица, което доведе до дълги опашки на бензиностанциите.

Макрон е на тридневна обиколка в Африка, пътуване, предназначено да укрепи политическите връзки с континента и да помогне за стимулиране на селскостопанското производство на фона на нарастващата продоволствена несигурност, свързана с войната в Украйна.

Африканските правителства до голяма степен избягват да вземат страна и отказват да се присъединят към западното осъждане и санкции.

В същото време антифренските настроения нарастват в бившите западноафрикански колонии на Франция, където опасенията за сигурността след поредица от преврати подклаждат разочарованието и насочват общественото мнение в полза на Русия.

"Някои ни обвиняват като казват, че европейските санкции (срещу Русия) са причината за световната хранителна криза, включително в Африка. Това е напълно невярно", каза Макрон по време на среща с френската общност в Камерун.

„Храната, както и енергията, се превърнаха в руски оръжия за война. Трябва да помогнем на африканския континент да произвежда повече за себе си“, каза Макрон.

Много африкански нации са зависими от руското зърно и енергия, но те също купуват украинско зърно, което е прекъснато от конфликта.

Москва отрича отговорността за продоволствената криза, обвинявайки западните санкции за забавянето на износа на храни и торове и Украйна за минирането на подходите към нейните пристанища.

Камерун, богата на минерали централноафриканска държава, е основен производител на храни в региона и делегацията на Макрон ще търси възможности за инвестиции в селскостопанския сектор.

Той ще се срещне с президента на Камерун Пол Бия в столицата Яунде, преди да се отправи към Бенин в сряда и Гвинея-Бисау в четвъртък.

Пътуването - първото на Макрон в Африка след преизбирането му през април - съвпада с посещенията на руския външен министър Сергей Лавров и специалния пратеник на САЩ за Африканския рог Майк Хамър в различни страни на континента.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 18 гласа.

Свързани новини