"Войната започна в Крим и ще свърши там". В своето седмично видео обръщение украинският президент Володимир Зеленски даде да се разбере много ясно, че не възнамерява да се откаже от полуострова, който Русия незаконно анексира през 2014 г., пише "Дойче веле".
Точно преди обръщението имаше няколко сериозни детонации в руска военновъздушна база близо до Новофедоровка в западната част на Крим. Изглежда вероятно това да е целенасочена атака от Украйна, въпреки че няма официално потвърждение, а Киев отрече да носи отговорност за взривовете.
Ако наистина се окаже, че е военна атака, тя ще бъде първата на полуострова след анексирането му преди осем години и ще има подобно символично значение като априлското потъване на "Москва", флагманът на руския Черноморски флот. Това може да е причината Русия да не определи взривовете в Крим като украинска атака. Според Москва това е просто случай на експлозия на боеприпаси поради лошо боравене.
Рискът от по-нататъшна ескалация
Бомбардирането на цели в Крим би имало различно значение за Русия от войната в Донбас и останалата част от Украйна. Москва разглежда полуострова, който беше анексиран в нарушение на международното право, като своя собствена национална територия и, след международно непризнат референдум, като част от Руската федерация.
Според руска интерпретация атаките срещу Крим биха означавали, че войната се е прехвърлила на руска територия - заплашвайки с по-нататъшна ескалация на войната.
Но Украйна продължава да смята Крим и за част от собствената си територия. "Ние ще освободим всички наши територии, всички, включително Крим", каза украинският министър на отбраната Олексий Резников пред американската телевизия СиЕнЕн в средата на юни - въпреки че неговият съветник Юрий Сак каза, че "най-важното нещо" е "да изтласкайте врага назад, за да постигнем изтеглянето на армията на агресора поне до нивото преди 24 февруари."
Дълга и противоречива история
За Москва Крим е дори по-важен от останалата част на Украйна. Той е бил под контрола на Русия повече от два века. Много етнически руснаци са заселени там от царете през 18-ти и 19-ти век, а съветският лидер Сталин продължава тази политика през 20-ти век. Днес по-голямата част от населението е проруски настроено.
В Съветския съюз Крим първоначално принадлежеше на Руската съветска социалистическа република (ССР). Едва през 1954 г. той е даден на Украинската ССР по заповед на наследника на Сталин Никита Хрушчов, при неизяснени и до днес обстоятелства. Една от причините може би е, че самият Хрушчов е роден украинец.
След разпадането на Съветския съюз Крим официално стана украинска територия, въпреки че Киев никога не успя да утвърди напълно своята власт и мнозинството от жителите бяха проруски настроени по отношение на своите възгледи. Киев предостави на полуострова статут на автономия - и сключи договори за наем с Русия - например за стратегически важното пристанище Севастопол.
Това е мястото, където е бил разположен съветският Черноморски флот и в момента е единственото голямо пристанище, използвано от Русия, което остава свободно от лед през цялата година. Договорът за наем даде на Русия военен достъп до Черно море и до важен икономически център.
До 2014 г. наемането на пристанището от Русия не беше проблем. Но тогава започнаха протестите на Евромайдана в Киев и проруският президент Виктор Янукович беше свален и избяга в Москва. Изведнъж Кремъл видя опасност да загуби Севастопол и целия Крим в полза на отбранителния военен съюз НАТО, ако Киев се обърне повече към Запада. Русия реши да анексира Крим в нарушение на международното право.
Крехка връзка
Част от целта на Русия в сегашната ѝ война с Украйна е да консолидира допълнително властта си над Крим. В допълнение към завладяването на Донбас, Кремъл обяви създаването на контролиран от Русия сухопътен коридор оттам до Крим като една от най-важните си цели.
С по-нататъшни завоевания в Южна Украйна Путин ще създаде допълнителни факти: връщането към статута преди анексията ще стане практически невъзможно.
Украйна ще бъде напълно отрязана от достъп до Азовско море и тъй като Крим се простира в Черно море като гигантски клин, Русия също ще може да контролира и блокира цялото корабоплаване към последното останало украинско черноморско пристанище на Одеса. Ожесточените боеве за малкия Змийски остров подсказват, че това е и една от военните цели на Русия.
Колко реалистична е връщане на Крим?
Не е ясно обаче докъде е готов да стигне Киев, за да върне Крим под свой контрол.
Връщането на полуострова е "въпрос, който трябва да бъде договорен по дипломатичен път", каза правителственият съветник Сак. И все пак засега е много неясно как може да се постигне връщане чрез преговори.
Предвид сегашния баланс на силите, стратегическото значение на Крим за Русия, както и лоялността на огромното мнозинство от жителите му към Москва, в момента изглежда много малко вероятно Крим скоро отново да стане украински.