Младежката безработица в Китай е достигнала почти 20 процента - никога преди толкова много млади китайци не са бил без работа. Само тази година 10,7 милиона абсолвенти излизат на пазара на труда, а изпадналата в криза икономика не може да им предложи достатъчно квалифицирани позиции.
Тъй като китайската икономика се бори в момента с много проблеми: радикалните мерки срещу разпространението на коронавируса трайно забавиха икономическото развитие от началото на годината. Масовите локдауни в много градове като Шанхай доведоха до застой, възстановяването от който става много бавно.
Целите за растеж изглеждат непостижими
Негативно влияние оказва и секторът на недвижимите имоти - потребителите са станали по-предпазливи с разходите. Оборотът в търговията на дребно се увеличи през юли с 2,7 процента, което е значително по-бавно в сравнение с времето преди пандемията. Според експертите икономисти потреблението с дял от 60 процента в БВП е най-големият двигател на китайската икономика. Но вътрешното търсене остава слабо, а и заради стратегията за "нулев ковид" популярни туристически дестинации постоянно се оказват в локдаун.
Промишленото производство в Китай също е нараснало по-слабо - с 3,8 процента. Затова се предполага, че поставената от правителството цел за растеж от 5,5 на сто тази година едва ли ще може да бъде постигната. Експертите смятат и, че въведеното от Централната банка намаление на лихвите - с цел да се редуцират фирмените разходи за обслужване на кредитите, за да се подкрепи конюнктурата - едва ли ще даде желания ефект.