Литовският министър на външните работи Габриелюс Ландсбергис направи предложение, с което да бъде решен проблемът с достъпа на руски туристи до ЕС. Според дипломата на границата те трябва да бъдат питани чий е Крим.
Ако дадат грешен отговор и кажат „руски“, няма да бъдат допуснати в страните от ЕС. Външният министър на Литва каза, че служителите на граничния контрол ще бъдат напълно упълномощени да питат руските граждани за позицията им относно агресията на страната им в Украйна и да уточняват „чий е Крим“.
„Въз основа на техния отговор, ако лице, пресичащо границата на Естония, Латвия, Литва, Финландия или Полша, каже, че смята, че Крим не е окупиран, би било възможно да се предположи, че влизането на това лице няма да служи на интересите на националната сигурност“, каза Ландсбергис. Този критерий може да е решаващ за забрана за влизане, подчерта той.
В ЕС в момента тече дебат относно въвеждането на забрана на руски граждани да влизат в съюза, докато вече шести месец руската армия води пълномащабна непредизвикана война срещу Украйна, убивайки всекидневно цивилни невъоръжени граждани. Дипломати подчертаха лицемерието на руснаците, които хулят западните страни и западния начин на живот, но почиват в страните от ЕС, а не в Сочи и Нижни Новгород например.
През 2014 г. Руската федерация окупира незаконно украинския полуостров Крим – акт, който не е признат международно. България включително смята Крим за украинска територия и това е официалната позиция на страната ни. През 2021 г. в предизборната президентска кампания Румен Радев застраши националната сигурност на България, след като каза, че „Крим е руски“. Личната позиция на прокремълския президент на България е в противовес с националните интереси и официалната позиция на София.