Министрите на финансите на Европейския съюз обсъдиха днес в Прага различни подходи за реформиране на общите бюджетни правила на блока, предаде ДПА.
Действието на обикновено строгите правила на ЕС за дълга и дефицита до голяма степен беше преустановено, след като пандемията от КОВИД-19 накара дори пестеливи държави като Германия да поемат големи количества публичен дълг, предаде БТА.
"Правилата трябва да са ясни и да могат да бъдат прилагани. Това означава, че те трябва да бъдат реалистични", заяви чешкият министър на финансите Збинек Станюра, който председателстваше разговорите, като добави, че позициите на страните от ЕС все още се различават. ЕС планира да поднови изпълняването на бюджетната дисциплина от 2024 г., но войната в Украйна, променените геополитически и икономически перспективи, както и големите инвестиции, необходими за борба с климатичните промени, повдигат въпроса как трябва да изглеждат бъдещите правила, отбелязва ДПА.
Комисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони заяви по-рано тази седмица, че би могло столиците на ЕС да изготвят средносрочни фискални планове, които биха позволили по-голяма гъвкавост по отношение на това колко бързо да се достигне устойчиво ниво на дълга, като се вземат предвид необходимите инвестиции.
Берлин би бил готов да допусне известна свобода на действие в краткосрочен план, ако публичният дълг бъде надеждно намален в дългосрочен план, заяви в Прага германският министър на финансите Кристиан Линднер. Линднер и преди е казвал, че иска да се придържа към спрените от действие сега дългосрочни правила на Пакта за стабилност и растеж на ЕС, които задължават държавите членки да не поемат дълг на стойност повече от 60% от икономическото си производство и ограничават бюджетния дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт.
Очаква се през следващия месец Европейската комисия да представи своето предложение за законодателна реформа, което ще бъде основата за обсъждане между финансовите министри на ЕС за постигане на съгласие по общи бъдещи правила.