Отидете към основна версия

4 214 55

Бойна мощ! Американски ядрен самолетоносач акостира в Южна Корея

  • самолетоносач-
  • южна корея-
  • япония-
  • северна корея

Освен самолетоносача "Роналд Рейгън", в американската бойна флотилия участват ракетен крайцер и разрушител, като всички те са пристигнали от обичайното си местонахождение край бреговете на японския град Йокосука

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Американски самолетоносач е пристигнал днес в Южна Корея за първи път от пет години насам, предадоха световните агенции. Акостирането на пригодения за ядрени оръжия самолетоносач е в рамките на общи учения на двете държави, но и демонстрация на сила срещу Северна Корея.

Ядреният самолетоносач "Роналд Рейгън", както и кораби от оперативния му състав акостираха в южнокорейския пристанищен град Пусан в югоизточната част на страната, предаде Франс прес.

"С дислоцирането на самолетоносача "Роналд Рейгън" се демонстрира силата на партньорството между Южна Корея и САЩ", заяви пред АФП представител на южнокорейското министерство на националната отбрана. Целта на пристигането на военните кораби е да "възпре ядрените заплахи и изстрелването на ракети от Северна Корея", казаха още от ведомството.

Освен самолетоносача "Роналд Рейгън", в американската бойна флотилия участват ракетен крайцер и разрушител, като всички те са пристигнали от обичайното си местонахождение край бреговете на японския град Йокосука, предаде ДПА.

Корабите ще вземат участие в общите маневри, които ще се състоят край източните брегове на Южна Корея този месец, предаде южнокорейската информационна агенция Йонхап, като уточни, че американската атомна подводница "Анаполис" също ще се включи в ученията.

Сеул и Вашингтон имат намерение да увеличат присъствието на стратегически американски сили в региона, припомня АФП. Южнокорейският президент Юн Сук-йол, който пое поста през май тази година, обеща увеличаване на общите военни учения със САЩ след провала на дипломацията, водена от неговия предшественик.

Тази година Пхенян проведе редица тестове на ракети и промени законодателството си по отношение на ядрения си арсенал и в него вече не се отхвърля притежанието на такъв. Акостирането на самолетоносача се случва след няколко месеца на предупреждения от южнокорейски и американски представители, че лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун може да поднови ядрените опити в страната.

От 2006 г. насам Северна Корея осъществи шест ядрени опита. Последният и най-мощен беше през 2017 г. и по думите на Пхенян е бил с водородна бомба със сила от 250 килотона.

Вашингтон е близък партньор на Сеул по плана за сигурност. Около 28 500 американски войници са разположени в Южна Корея с цел защита от северния ѝ съсед. От години Южна Корея и САЩ провеждат общи учения и ги квалифицират като отбранителни, въпреки че според Пхенян те са тренировка за инвазия.

Миналият месец Вашингтон и Сеул проведоха най-големите общи маневри от 2018 г. насам, след временното им прекратяване заради пандемията и дипломатическите провали в отношенията със Северна Корея.

"Присъствието на военноморската бойна група в района на Корейския полуостров е доказателство за нашето желание да сме единни пред лицето на евентуални предизвикателства или заплахи, когато бъдем призовани", заяви командирът на флотилията контраадмирал Майкъл Донъли, цитиран от Асошиейтед прес.

Северна Корея ще бъде сред основните теми по време на посещението на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис в Южна Корея. То ще се състои следващата седмица след визитата ѝ в Токио за държавното погребение на бившия премиер на страната Шиндзо Абе.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 33 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: