Отидете към основна версия

1 236 20

Байдън осмя политическите си опоненти

  • джо байдън-
  • сенат-
  • сащ-
  • президент-
  • избори

Битката за контрол върху Сената остава силно оспорвана

Снимка: БГНЕС/ EPA

Наближаващите междинни избори за Конгрес в САЩ днес са сред основните теми в американския печат, пише БТА.

В. "Ню Йорк таймс" се спира на предизборната обиколка на Джо Байдън, която започна в Ню Мексико и включва Калифорния, Илинойс, Пенсилвания, Делауеър, Ню Йорк и Мериленд – "щати, в които президентът демократ с нисък рейтинг все още е добре дошъл". Вестникът определя част от изказванията на Байдън по различни икономически въпроси като "непълни или подвеждащи".

Цените на бензина например са се понижили, след като достигнаха своя връх миналото лято, но въпреки това остават значително по-високи, отколкото по времето, когато Байдън встъпи в длъжност. И все пак най-голямото предизвикателство пред президента в оставащите дни до вторник е да промени мнението на достатъчно американци, които не виждат икономиката в толкова добра светлина, смята изданието. Макар и да няма проблем с безработицата, тази година инфлацията достигна рекордно равнище за последните четири десетилетия, а това се отразява върху бюджетите на много домакинства.

В проведено неотдавна проучване на "Ню Йорк Таймс" и "Сиена Колидж 47" от респондентите посочват, че решението как ще гласуват зависи в най-голяма степен от икономически съображения. Ново проучване на Си Ен Ен показва, че според три четвърти от запитаните икономиката е в рецесия ръста от 2,6 процента за последното тримесечие.

"Байдън даде знак, че разбира песимизма на хората, като се опита да изтъкне тезата, че може да бъде много и по-зле, ако републиканците спечелят задаващите се избори и променят политиката му. Президентът отбеляза, че те вече се опитват да отменят опрощаването на студентските заеми по съдебен път и са предложили съкращения в сферата на социалното осигуряване и здравеопазването", допълва изданието. Байдън осмя политическите си опоненти, които по думите му "мрънкат" за подписаната от него минимална ставка на корпоративния данък и искат да я премахнат, за да намалят данъците за богатите. Президентът допълни, че републиканците ще отменят новия му закон за ограничаване на разходите за лекарства като инсулина.

"Това е безразсъдно и безотговорно", каза той. "Това значително ще повиши инфлацията и ще навреди сериозно на американците от работническата и средната класа", предупреди още Байдън, цитиран от "Ню Йорк таймс". Много демократи от месеци насам си мислят, че опонентите им ще вземат Камарата на представителите, а напоследък започнаха да изразяват все по-сериозни опасения, че гласоподавателите може да осигурят значително мнозинство на Републиканската партия, пише в днешния си брой в. "Вашингтон пост". Битката за контрол върху Сената остава силно оспорвана и двете партии наливат милиони долари в няколко щата с решаващо значение за вота, но дебатът в Камарата на представителите се е пренасочил единствено към въпроса колко голямо ще бъде новото мнозинство на Републиканската партия, отбелязва изданието. В момента демократите разполагат с 220 места и за да запазят контрола си, те трябва да спечелят поне 218.

Съюзниците на Байдън обаче са готови да превърнат дори и поражението в победа за президента, смята "Вашингтон пост". През 2010 г., когато държавен глава беше Барак Обама, демократите загубиха 63 места в Камарата на представителите, а през 2018 г. при управлението на Доналд Тръмп, Републиканската партия загуби 40 места. Сега обаче не се очаква партията на Байдън да претърпи чак такова поражение. Освен това демократите продължават да са уверени, че ще запазят контрола си върху Сената, където изборите исторически зависят в по-малка степен от вътрешнополитическа обстановка, отколкото ситуацията в Камарата на представителите, допълва "Вашингтон пост".

"Уолстрийт джърнъл" се спира върху речта, която Байдън произнесе в сряда вечерта и в която предупреди, че демокрацията е застрашена. Той каза, че има опасност от политическо насилие и направи връзка между неотдавнашното нападение срещу Пол Пелоси, съпруг на председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси, с щурма на Капитолия от шести януари миналата година. Байдън посочи, че Доналд Тръмп представлява заплаха.

"Когато г-н Байдън приключи, се зачудихме дали не е пропуснал нещо по невнимание. Как може президентска реч за демокрацията в опасност, особено шест дни преди изборния ден, да се съсредоточи само върху заплахата от една политическа партия? Може би някои страници са изпаднали по невнимание от речта, докато са били пренасяни в Овалния кабинет от началника на кабинета Рон Клейн", пита се "Уолстрийт джърнъл".

Според изданието Байдън е пропуснал да посочи в речта си, че Демократическа партия също е "допринесла за климата на политическо недоверие и враждебност", след като не е отчела работата на много държавни служители републиканци, създали "най-голямата пречка пред неверните твърдения на Тръмп за фалшифициране на изборите".

"Хилари Клинтън и много други твърдяха, че победата на Доналд Тръмп през 2016 г. е нелегитимна и е резултат от руско влияние. Някои служители на ФБР дори излъгаха пред съда, за да шпионират служител на кампанията на Тръмп. Това беше погрешно и тези лъжи улесниха Тръмп в използването на страховете от политизираната "дълбока държава", както я наричат "МАГА републиканците" (MAGA - Make America Great Again/ "Да направим Америка отново велика"), пише още американският вестник.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 29 гласа.

Свързани новини