Най-голямото предизвикателство пред централните банкери сега е намаляването на инфлацията. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, докато нейният първи заместник, Гита Гопинат, е алармира за нарастващия риск от икономическа фрагментация, съобщи Ройтерс.
В изказване на конференция във Вашингтон Георгиева препоръча на политиците да приемат целенасочени мерки за облекчаване на нарастващите цени на храните и горивата, като същевременно избягват стъпки, които биха могли да подхранват инфлацията или да отклонят посоката на паричната политика.
Първият първи заместник управляващ директор на МВФ, Гита Гопинат, на свой ред взе думата, като каза, че силният щатски долар, достигнал над 20-годишен максимум, и опасенията относно финансовата нестабилност също представляват големи предизвикателства в настоящата среда, и няма място за грешни стъпки.
Пътят към разрешаването на тези проблеми е "много тесен", е допълни Гопинат, отбелязвайки, че рязкото покачване на долара има важни макроикономически последици за множество страни по света. Според нея политиците трябва да следят внимателно потенциалните уязвимости, а статистическите данни не отчитат рисковете за финансовата стабилност, породени от скрит ливъридж в небанкови финансови институции.
Друго огромно предизвикателство е нарастващият риск от геоикономическа фрагментация, е каза още заместник управляващ директор на МВФ, добавяйки, че пандемията от коронавирус и войната в Украйна "значително" са повишили тази опастност.
"Това не означава, че търговията като цяло може да се срине, но със сигурност ще преначертаем картата – глобалната търговска карта – по отношение на това кой с кого търгува", е обобщи тя, като е заключи, че това ще има последици за производителността, ефективността и работните места.
Също така Гопинат е отбелязала, че повече от 30 държави са ограничили търговията с храни, енергоносители и други ключови стоки, след нахлуването на Русия в Украйна през февруари.