Десетки таджикски мигранти работят в окупирания от Русия южноукраински град Мариупол, след като са били примамени с обещание за високи заплати и други придобивки, които така и не са получили, казват някои от работниците, цитирани от Радио „Свободна Европа“, предаде БТА.
Няколко работници, с които РСЕ е разговаряло, казват, че са били привлечени от строителни фирми в Русия, както и чрез руски и таджикски посредници, за да ремонтират сгради, повредени по време на войната на Москва срещу Украйна. „Казаха ни, че ще печелим около 1900 долара месечно и ще ни плащат на всеки две седмици. Но съм получил само около 700 долара за две седмици работа", каза таджикски мигрант, представил се само с първото си име Сунатуло. Бяха ни обещали също, че ще ни осигурят добри битови условия и храна по три пъти на ден. Мястото, където живеем, е ужасно, а и храната е лоша. Заплатата винаги закъснява и е по-ниска от обещаната, изброява 20-годишният Сунатуло.
Той разказва пред РСЕ, че се опитва да се измъкне от Мариупол, месец след пристигането си в крайбрежния град, който руските сили превзеха през май след брутална тримесечна обсада. Исо, друг таджик, работи в украинския град от пет месеца и казва, че нито веднъж не са му платили навреме. Първите групи с работници мигранти, включително таджики, пристигат в Мариупол в началото на лятото, когато назначените от руснаците власти започват да възстановяват опустошения град. Голяма част от Мариупол, включително редица жилищни райони, бяха сринати от руски бомбардировки по време на обсадата.
Повечето работници са били наети в Русия, където има милиони мигранти от Централна Азия и други бивши съветски републики, отбелязва РСЕ. Някои от наетите твърдят, че фирмите са им обещавали заплати, които ще са до четири пъти по-високи от това, което изкарват в Русия. Първоначално някои от тези обещания били спазени, казват работници, с които РСЕ разговаря през октомври
30-годишният Курбон Шарифов е бил нает от руската строителна фирма „Реконструкция“ и пристига в Мариупол през август. Почти два месеца по-късно той казва, че първата му месечна заплата е била около 2350 долара – два пъти повече от това, което е печелел в Русия. Поправяме повредени сгради тук, сменяме прозорци и врати и полагаме нови покриви, разказва Шарифов. Получаваме храна по три пъти на ден, а работодателите ни осигуряват квартира. Шарифов обаче не е сигурен колко ще получи следващия път, защото няма никакви гаранции. Той добавя, че макар да не се чувства несигурен в Мариупол, семейството му в Таджикистан се тревожи за него, защото работи в Украйна.
Не е ясно колко таджикски работници има в момента в Мариупол. Но според Шарифов само „Реставрация“ е изпратила в града 110 работници и повечето са от Таджикистан. Някои от тях смятат, че като цяло в Мариупол има 120 таджикски работници. Каримджон Йоров, който защитава правата на таджикските мигранти, изрази загриженост, че таджикските работници са нарушили международното право, идвайки в Мариупол. Те нямат право да са в Мариупол без позволението на украинските власти, защото това е украинска територия, казва Йоров.
Ако бъдат арестувани там (от украинските власти), може да бъдат съдени по украинските и международните закони, предупреждава Йоров. Много таджикски мигранти в Русия казват, че получават предложения от строителни фирми и физически лица да работят срещу добро заплащане Мариупол. Но не са малко онези, които оказват, защото не искат да рискуват живота си. Във видео, изпратено от Мариупол, таджикски работници предупреждават потенциални новопристигащи да не дават вяра на празни обещания. „Всичко е лъжа“, казва работник. „Не идвайте тук“.