Доклад на фондацията „Помощ за църквата в нужда“ (ACN) насочва вниманието към десетки свещеници и сестри, които са били отвлечени, арестувани или убити през 2022 г., предаде Aleteia.org.
Регистрирани са повече от 100 случая на насилие, задържане и дори убийства по света, като Нигерия, Китай и Никарагуа се считат за някои от страните, които са най-опасни за католическите лидери. Установено е, че Нигерия е страната с най-висок процент на смъртност сред свещениците, тъй като през 2022 г. бяха убити четирима свещеници. В Мексико трима свещеници бяха убити от членове на наркокартели.
Пет сестри са загубили живота си през 2022 г., докато изпълняват своите мисии. Тези зверства се случиха в Хаити, Южен Судан, Мозамбик и Демократична република Конго.
Отвличанията на католически свещеници продължават през цялата година, достигайки 42 - или около едно на всеки осем дни. Докато 36 от отвлечените бяха освободени, имаше трима убити и все още има някои, които остават в неизвестност. ACN отбеляза, че все още има двама нигерийски свещеници и мисионер от Германия, които са в плен. Установено е, че в Нигерия е имало много повече случаи на отвличания на свещеници, отколкото всяка друга страна.
Имало е 32 случая на свещеници, които са били задържани и обвинени в престъпления. Един от най-новите случаи беше във войната в Украйна, където четирима свещеници от Украинската православна католическа църква бяха арестувани в окупираните от Русия територии. Двама от тях бяха депортирани обратно в Украйна, но другите двама остават в затвора по възможни обвинения в тероризъм. Никарагуа също се оказа огнище на арести на духовници, като 11 случая на духовници бяха задържани от правителството, което в момента е в конфликт с Католическата църква. Докладът завършва с призив към световните правителства да направят повече, за да гарантират безопасността и свободата на религиозните представители.