Сръбският президент Александър Вучич обсъди ситуацията в Косово и Метохия с руския посланик в Белград Александър Ботан-Харченко, съобщи Вучич в своя Instagram. „Информирах посланик Ботан-Харченко за активизирането на дипломатическите действия на международните участници във връзка със събитията в Косово и Метохия, както и за усилията, които Сърбия полага за поддържане на мира, стабилността и зачитането на принципите на международното право, както и прилагането им в съответствие с подписаните споразумения“, каза сръбският лидер.
Първият вицепремиер, външен министър на Сърбия Ивица Дачич подчерта, че брюкселските споразумения между Белград и Прищина са станали същата измама като споразуменията от Минск за Украйна.
В съответствие с брюкселските споразумения за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина от 19 април 2013 г. в Косово трябва да бъде създадена Общност на сръбските общини (ОСМ) - орган за самоуправление на сърбите, живеещи в непризнатата република. Вучич многократно е заявявал, че страната му е изпълнила своята част от брюкселските споразумения, докато косоварите само са започнали да разработват хартата на ОСМ и след това са спрели този процес.
Ситуацията в Косово и Метохия рязко се изостри на 6 декември 2022 г., когато специалните сили на непризнатата формация, придружени от патрули на мисията на ЕС, започнаха да превземат помещенията на избирателните комисии в северната част на региона. Сръбското население отблъсква косоварите, които бягат през река Ибър. На 8 декември около 350 полицаи от Косово влязоха в населената със сърби северна част на автономната провинция с бронирани автомобили и блокираха северната част на Митровица. На 10 декември косовската полиция арестува в града бившия сръбски полицай Деян Пантич. В отговор сръбското население блокира с барикади пътищата в няколко населени места.
На 26 декември косовските власти приведоха въоръжените си сили в пълна бойна готовност. В отговор вицепремиерът, министър на отбраната на Сърбия Милош Вучевич и министърът на вътрешните работи Братислав Гашич заявиха, че въоръжените сили и силите на Министерството на вътрешните работи на страната, по заповед на президента, също са приведени в бойна готовност . На 28 декември ситуацията се стабилизира. След гаранции от ЕС и САЩ Прищина започна да освобождава задържаните сърби, а барикадите бяха демонтирани.