Отидете към основна версия

3 799 47

Всички плащат висока цена за това неразбиране на психологията на руските чекисти

  • бесарабски фронт-
  • чекисти-
  • виталий портников-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • владимир путин

Европа трябваше бързо да откаже диалог със страната-агресор

Снимка: БГНЕС/ EPA

Виталий Портников: Русия. Свобода от свободата

Руският президент Владимир Путин предложи на Държавната дума да денонсира международните договори на Съвета на Европа, от които страната му беше изключена още през март 2022 г., след нападението срещу Украйна. Сега руските закони вероятно вече няма да изискват те да спазват международните задължения на Русия за правата на човека.

Следва да се отбележи, че Владимир Путин предлага на руските парламентаристи да денонсират тези закони със задна дата, считано от 16 март 2022 г. Режимът на руския президент вече не е ограничен дори от границите на приличието. И това въпреки факта, че след 2014 г., когато бяха взети решения за анексиране на Крим и нападение на Донбас и в отговор Русия получи санкции от Съвета на Европа, неговите представители постоянно изнудваха лидерите на организацията, че страната им ще се оттегли от Съвета на Европа и ще престане да се придържа към нормите на международното законодателство.

Трябва да се признае, че това изнудване тогава проработи доста успешно. Не само санкциите бяха премахнати. Самите правила за работа в Съвета на Европа и ПАСЕ бяха променени, за да се изключи възможността за налагане на санкции на страните членки и да се запази полето за "диалог". В резултат на това след руското нападение срещу Украйна Съветът на Европа трябваше бързо да откаже диалог със страната-агресор, а руските лидери с видимо облекчение трябваше да се откажат от самите международни норми, с които плашеха европейските парламентаристи години, като ги заклейми.

Още не съм забравил този постоянен аргумент на много европейски законодатели и експерти: как може да изисквате запазване на санкциите! Че тогава Русия ще се оттегли от Съвета на Европа, а нейните граждани ще загубят последната си възможност – достъп до международно правосъдие! И това въпреки факта, че Русия вече беше променила конституцията, обявявайки, че вътрешното законодателство превалира над международното и системно не се съобразяваше с решенията на Европейския съд по правата на човека.

Сега, на фона на този указ на Путин, си струва още веднъж да се каже за неразбирането от западните политици на същността на руския подход към политиката.

Сигурен съм, че в Кремъл се уважава само силата. Когато Путин анексира Крим – най-грубото нарушение на международното право след Втората световна война – Западът се ограничи до предпазливи санкции, които не бяха предназначени да навредят на икономиките на САЩ и ЕС, и предпочете да запази възможностите за диалог с Русия. И като резултат Владимир Путин пое по пътя, който напълно изведе Москва извън рамките на цивилизованите международни отношения. Сега вече не можеш да го изплашиш със санкции и изключвания. Самата Русия се оттегля от всяка структура, чието членство изглежда застрашаващо за ускореното изграждане на тоталитаризъм в една отделна държава.

Ако тогава, през 2014 г., реакцията на Крим беше поне минимално сходна с реакцията след масираното нападение, сигурен съм, че нямаше да има нито голямо нападение, нито дори Донбас. Сега всички плащат висока цена за това неразбиране на психологията на руските чекисти. Но преди всичко, разбира се, украинските граждани, чиято страна стана сцена на кървава и жестока война, освен това превърната от Кремъл в ефективен инструмент за реставрация на тоталитаризма в самата Русия.

Източник: krymr com

Бесарабски фронт

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 49 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: