Отидете към основна версия

3 380 27

Танкове за Украйна: дилемата на Атина и играта на Ердоган

  • турция-
  • гърция-
  • танк-
  • украйна-
  • русия

Киев съобщава, че се нуждае от няколкостотин бойни танка, за да успее да си върне окупираните от Русия територии

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Гърция разполага с най-много танкове "Леопард" германско производство, от които Украйна се нуждае, за да си възвърне окупираните от Русия територии в източната част на страната. Но иска ли Атина да помогне?

Никоя друга европейска държава няма толкова танкове “Леопард”, колкото Гърция. Атина разполага с около 350 танка от поколението “Леопард 2” и 500 от “Леопард 1”. От тях 183 са от типа 2А4 - стар модел, който според експерти е особено подходящ за Украйна, пише “Ди Велт”.

Оръжейният производител “Райнметал” описва 55-тонната машина като “най-мощния боен танк в света” и “оръжейната система с най-широко международно приложение”, пише “Райнише пост”. В Европа 14 държави разполагат с общо над 2000 от германските танкове. Бундесверът има около 320 броя от новите модели, Финландия - около 200, Полша - над 250, Швеция - около 100, Испания - 350. Гърция е първенец с близо 900 танка, пресмята “Ханделсблат”.

Гърция засега не планира да изпраща танкове на Украйна

Киев съобщава, че се нуждае от няколкостотин бойни танка, за да успее да си върне окупираните от Русия територии. За да достави танкове на Украйна, Гърция се нуждае от разрешението на германското правителство. Но дори и Берлин да даде зелена светлина, Атина до момента не е сигнализирала, че е готова да предостави танкове на Киев.

“Гърция подкрепя Украйна още от първия ден на инвазията", казва гръцкият военен експерт Спирос Плакудас. Но Атина “не може да си позволи да изпрати оръжия или оръжейни системи в Украйна, освен ако те не бъдат заменени от подобни или по-добри системи от нейните съюзници”.

Основната причина за сдържаността на Атина е Турция. Двете държави имат териториални спорове. Преди две години напрежението беше близо до сериозна ескалация. Ердоган наскоро заплаши Гърция, че турските войници могат да дойдат “през нощта”. И двете държави се въоръжават сериозно - Турция дава най-голям процент от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана от държавите в НАТО.

Атина подкрепя Киев, но не иска да рискува сигурността си

Гърция доставя оръжия и муниции на Украйна, но грижата за националната сигурност поставя известни граници. “Подкрепата, която оказваме на Украйна, не бива да бъде за сметка на отбраната на страната ни”, заяви преди време премиерът Кириакос Мицотакис.

Германия и Гърция се договориха за замяна преди няколко месеца - Атина предостави 40 съветски бойни машини БМП-1 на Украйна и в замяна получи германски “Мардер”. Но има проблеми си изпълнението на сделката. Досега Гърция е доставила 20 БМП-1 на Украйна и е получила 14 "Мардер” в замяна. За останалите обаче очевидно трябва да се изчака, което породи недоволство в Гърция. В един от медийните репортажи се говори за “фиаско”, при което Западът давал приоритет на Украйна за сметка на гръцките отбранителни способности.

Ердоган играе двойна игра

В дебата за доставките на танкове Гърция има друг аргумент - военната мощ на Турция. По данни на Международния институт за стратегически изследвания страната притежава 316 броя от “Леопард 2A4", 170 от “Леопард 1A4" и 227 броя “Леопард 1A3". Анкара се опитва да е посредник във войната в Украйна. Тя доставя на Киев военно оборудване като бойни дронове и осъжда агресивната война на Русия. В същото време обаче турският президент се стреми към сближаване с Москва, особено по въпроси на икономическата и енергийната политика. Турското правителство вероятно би било готово да достави бойни танкове на Украйна, казва Плакудас, “само ако има полза от НАТО и САЩ" - например чрез изтребители F-16.

Плакудас посочва и друг конкретен прецедент, свързан с дебата за танковете “Леопард”: твърди се, че Турция е разположила танкове “Леопард” в Северен Кипър - там управлява режим, признат само от Анкара. За други страни, включително държавите от ЕС, районът се счита за окупиран. Разполагането на танкове “Леопард” е трябвало да бъде разрешено от германското правителство. “Но Германия не направи нищо по въпроса" - в смисъл, че на Анкара не ѝ е била потърсена сметка за това, отбелязва университетският преподавател.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 18 гласа.

Свързани новини