Отидете към основна версия

2 568 28

Трагедията в Турция: как се справя Ердоган?

  • земетресение-
  • трус-
  • жертви-
  • загинали-
  • реджеп ердоган-
  • турция-
  • трагедия-
  • строителство-
  • сирия

Представата, че Анкара контролира ситуацията, вече се пропуква

Снимка: БГНЕС/ EPA

Цяла Турция е разтърсена от унищожителното земетресение, което взе огромен брой жертви и разруши цели градове в южната част на страната. Президентът Ердоган говори за най-голямата катастрофа от земетресението в Ерзинджан през 1939 година насам.

Трагедия от подобен мащаб е изпитание за всяко правителство. Още повече, когато се задават избори, а те вероятно ще са най-важните за последните двайсет години в Турция, пише швейцарският “Нойе Цюрхер Цайтунг” (НЦЦ). Парламентарните и президентските избори ще се проведат на 14 май, а резултатите от тях трудно могат да се прогнозират.

Как ще се отрази земетресението на подкрепата за Ердоган?

Какви ще са политическите последиците от катастрофата в района около турско-сирийската граница също не е ясно. Отлагане на изборите не е изключено, пише журналистката Амберин Заман в “Ал Монитор”. При всички положения природното бедствие ще повлияе на предизборната битка.

Засега в силно политизираната Турция цари странно примирие. От всички страни с право се казва, че в момент на национален траур няма място за политически битки, и че е необходима солидарност. Противниците на правителството се въздържат от преки нападки и акцентират на сътрудничеството с властите. Лидерът на опозиционната „Народна републиканска партия“ (НРП) Кемал Кълъчдароглу дори разговаря с представители на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в района на бедствието. А Ердоган на свой ред разговаря с лидерката на втората голяма опозиционна сила Мерал Акшенер. В страна, в която враждуващите лагери почти никога публично не си подават ръка, това само по себе си е забележително, коментира НЦЦ.

Засега властите реагират адекватно

Но сегашното примирие надали ще продължи дълго, особено ако обществените настроения се обърнат срещу властите. Решаващи ще бъдат реакциите на институциите, както и напредъкът на спасителните дейности. Засега правителството не се справя зле, съпоставено с други подобни моменти в историята. След голямото земетресение в Измит през август 1999 г. най-големите вестници в страната излязоха със заглавия: “Народът е изоставен” и “Държавата лежи под развалините”.

Този път хиляди спасители вече бяха на терен само няколко часа след първото земетресение. Мобилизирана е и армията. Турция, не на последно място благодарение на ПСР, се превърна в добре организирана и дееспособна държава. Сега тя е много по-добре подготвена за бедствие от такъв мащаб, отколкото преди 24 години, коментира швейцарското издание.

Ердоган, който държи на образа си на независим политик, дори надскочи себе си и поиска международна помощ. Около 70 държави откликнаха. Стигна се и до директен контакт с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.

Некачественото строителство и корупцията

Но вече се появиха и първите сигнали за недоволство. В Антакия и Пазарджик, където бе епицентърът на първото земетресение, са достигнали малка част от спасителите. Все още на някои места отчаяни хора издирват с голи ръце оцелели из развалините. Фактът, че спасителите са претоварени, не е изненадващ с оглед размера на щетите. Но представата, че Анкара контролира ситуацията, все пак започва да се пропуква, пише още Фолкер Пабст в статията за НЦЦ.

Фактът, че някои сгради се срутиха като къща от карти, докато съседните все още стоят, е доказателство за друг сериозен проблем - значителните строителни дефекти. След земетресението от 1999 година Турция приложи много мерки за защита от трусове. Оттогава се събира специален данък за защита от земетресения. Как се използват средствата от него е също обект на дискусии в страната. Недоволството от корупцията бе една от причините за подема на партията на Ердоган. Повече от 20 години по-късно обаче ПСР също се бори с обвинения в корупция и обвързаности.

Разбира се, никой, дори и най-могъщият политик, не може да контролира дали и кога ще се случи земетресение и колко силно ще бъде то. Но политиците са длъжни да вземат най-добрите предпазни мерки срещу предвидими бедствия, които в Турция включват и силните земетресения, пише Даниел-Дилан Бьомер в коментар за “Ди Велт”. Според автора първите впечатления от района на земетресението сочат, че правителството на Ердоган не е взело достатъчно предпазни мерки - особено по отношение на строителството.

На снимките от Турция се виждат изцяло запазени къщи до развалините на други, които са изцяло разрушени, посочва и Бьомер. Очевидно е, че последните са построени твърде бързо и твърде евтино. Това съвпада с данни, които вече са известни за турския строителен сектор. Дори в икономическата метрополия Истанбул около половината от сградите се изграждат без разрешение за строеж. А всичко това е свързано и с управлението на Ердоган.

В хаоса в Сирия също има турски отпечатък

И в още едно отношение турският президент е виновен за неща, които утежняват последиците от земетресението, пише авторът в “Ди Велт”. От сирийската страна на границата хуманитарната ситуация беше опустошителна още преди природния катаклизъм. Сега помощта там е трудно да се координира, тъй като в хода на гражданската война сирийската държава се разпадна на мозайка от области, контролирани от различни милиции и терористични групировки. Разбира се, основната вина за това е на сирийския президент Башар Асад. Но Ердоган ускори разпадането на държавността в съседната страна, като напада сирийските кюрди, насърчава религиозни войнствени групировки, а турската армия нахлува на тази територия, посочва Бьомер.

Но в Анкара смятат, че сега не е време за критики. И вече загатнаха как ще реагират на обвинения. Отделът за връзки с обществеността на президента Ердоган стартира мобилно приложение, чрез което ще може да се подават сигнали за хора, които разпространяват неверни съобщения за земетресението. На практика става дума за доноси.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: