Руският парламент единодушно прие днес закон, спиращ действието на устава на Съвета на Европа (СЕ) спрямо Русия и обезсилващ 20 международни договора с тази организация, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Проектът бе внесен миналия месец в Държавната дума от президента Владимир Путин. В документа се посочва, че Руската федерация се оттегля от договорите и се отказва от устава на СЕ, тъй като е напуснала организацията.
На 15 март 2022 г. Русия уведоми СЕ, че го напуска, а на другия ден бе изключена от организацията заради войната, която води срещу Украйна.
Москва денонсира общо 21 документа, сред които са европейските конвенции за борба с тероризма и за защита на правата на човека, европейската харта за местното самоуправление и др.
Денонсирането по-специално на европейската конвенция за човешките права няма да се отрази зле върху спазването на правата на човека в Русия, заяви Леонид Слуцки, шеф на външнополитическата комисия в долната камара на руския парламент. "За 26 години членство на Русия в Съвета на Европа всички норми така или иначе най-малкото са имплементирани в националното законодателство, действат и ще действат", увери той.
"Институциите на СЕ са прогнили" и затова "трябва да се мисли за създаване на нова организация" въз основа на принципи като "взаимно уважение, липса на двойни стандарти, ненамеса във вътрешните работи. . . на суверенни държави, уважение към културата, традициите, историята, езика", заяви на заседанието председателят на Държавната дума Вячеслав Володин.
Съдбата на СЕ "е печална без Русия", каза пред депутатите заместник-външният министър на страната Александър Грушко.
"Ако изведнъж в международните отношения стане нещо, което ще позволи най-сетне на Западна Европа да осъзнае собствените си национални интереси и да разбере, че те не могат да живеят без нормални, здрави отношения с Русия. . . и ако не стане дума за възраждане на СЕ. . ., тогава ще може да говорим за някаква друга международна организация", допусна руският дипломат.