Отидете към основна версия

49 721 28

Синоптици пак чакат най-лютата зима от 100 години насам

  • дългосрочни прогнози-
  • европа-
  • зима-
  • студ-
  • вятър-
  • прогноза за времето

Според някои експерти зверският студ щял да се задържи до април

Съставяйки своите дългосрочни прогнози за времето, европейски метеоролози стигнаха до извода, че Старият континент е заплашен от най-мразовитата зима за последните 100 години, като студът ще се задържи до април, съобщава Newsru. Също и според американския синоптик Джо Бастарди зимата в Европа ще е сурова, защото тя ще попадне в обсега на огромен блокиращ антициклон.

Освен това ниската слънчева активност в комбинация с отрицателната северноатлантическа осцилация (понижение на температурата на повърхността на Атлантика) може да предизвика аномални и продължителни студове. Подобно явление обаче се е наблюдавало и през 50-те години на миналия век.

С тези прогнози е съгласен и германският експерт Доминик Юнг. Като публикува своите предвиждания, Юнг отбелязва, че и самият той настръхва от студ при вида на резултатите, които дава неговият компютърен модел. Други негови колеги се опасяват от „зверски източен вятър“, идващ от Русия.

Не всички метеоролози обаче потвърждават мрачните очаквания. Швейцарският синоптик Йорг Качелман нарича подобни прогнози „шарлатански“. Негови руски колеги твърдят, че дългосрочните прогнози за страната са за зимни температури около нормата, а специално в Сибир тази зима се очертавала по-топла от миналата, ето защо няма как Европа да бъде изненадана с екстремен леден полъх оттам. Единствено в Далечния Изток температурите можело да паднат под нормалните за сезона за тази географска ширина.

Възможно ли е в Европа да бъде по-студено от обичайното, а в Русия – не? Татяна Позднякова, главен специалист в Московската метеорологична служба, се съмнява в това.

„Меки зими в Русия има, когато западните циклони носят сравнително топло снежно време през Европа от Атлантика. Ако там има арктически антициклон, това би било невъзможно. Северноатлантическата осцилация и нейното влияние върху климата не са достатъчно изучени. Има години, когато аномалните температури на водата в океана и времето в Европа съвпадат по знак, а има и такива, когато не съвпадат. Еднозначна връзка не може да се дефинира, както и при южната осцилация Ел Ниньо“, коментира Позднякова пред "Комсомолска правда".

Между другото, прогнози, че Европа е изправена пред най-лютата зима от 100 години насам, имаше и за миналата, и за по-миналата зима...

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • В страната нахлува хладен въздух

    През нощта на отделни места, главно в Северна България ще превали дъжд. В Дунавската равнина и по Черноморието ще остане ветровито - с до умерен за ...
    19.09.2013
    1 252
    0