Отидете към основна версия

1 229 9

Модерна защита! Въоръжените сили на САЩ ще изпратят в чужбина повече свои експерти, за да помагат в борбата срещу хакерите

  • сащ-
  • русия-
  • хакери-
  • киберпрестъпност

Инициативата отразява по-общата цел на Вашингтон да подобри сътрудничеството с чуждестранни съюзници в борбата с киберпрестъпността, която често е трансгранична

Снимка: Shutterstock

Въоръжените сили на САЩ ще изпратят в чужбина повече свои експерти, за да помагат на чуждестранни правителства в борбата с хакерите, предаде Ройтерс, като се позова на високопоставен американски военен представител, съобщава БТА.

През последните три години Силите на мисията за национална киберсигурност са провели 47 подобни отбранителни операции в 20 държави по покана на техните правителства, заяви техният командир генерал-майор Уилям Хартман на конференцията по въпросите на киберсигурността "RSA" в Сан Франциско.

Инициативата отразява по-общата цел на Вашингтон да подобри сътрудничеството с чуждестранни съюзници в борбата с киберпрестъпността, която често е трансгранична. Някои от най-големите престъпни групировки, занимаващи се с онлайн изнудване, например са взели под прицел много държави, в това число и Съединените щати, отбелязва Ройтерс.

Хартман каза, че Силите на мисията за национална киберсигурност са изпратили в Украйна 43 специалисти, за да се борят срещу руските кибератаки. "Това са отбранителни екипи, които изпращаме и които издирват общи противници, намират инструменти и възможности" за справяне с тях, уточни той.

Хартман отбеляза, че командваното от него подразделение работи в тясно сътрудничество с най-високопоставения орган на САЩ в областта на киберсигурността - Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата.

Двете структури са си сътрудничили в предотвратяването на потенциални атаки срещу три федерални агенции на САЩ, извършени от страна на чуждестранни противници, заяви Ерик Голдстийн, помощник-директор на Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата. "Уведомихме агенциите, дадохме им насоки и реагирахме на инцидента. Едновременно с това събрахме цялата информация за инфраструктурата и я споделихме със Силите на мисията за национална киберсигурност", добави той.

Хартман и Голдстийн отказаха да предоставят повече подробности за въпросния инцидент.

Двамата споменаха в съвместната си презентация по време на конференцията за друг подобен случай, при който е имало опит от страна на иранска хакерска група да пробие системите за отчитане на резултатите от изборите през 2020 г. в неназован американски град. Хартман довери, че тогава се е опасявал, че хакерите биха могли да направят така, че уебсайтът на системата "да изглежда така сякаш вотът е бил подправен", но агенцията е успяла да ограничи достъпа навреме.

"Не се стигна до въздействие върху изборна инфраструктура", поясни Голдстийн.

"Искаме да превърнем това в модел (на действие бел. ред.) - да намерим техническите доказателства и да ги предадем на Силите на мисията за национална киберсигурност", каза той. Голдстийн подчерта, че гарантирането на сигурността на предстоящите президентски избори през 2024 г. е "основен приоритет".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.

Свързани новини