Отидете към основна версия

1 646 44

Джо Байдън ще направи историческо посещение в Папуа-Нова Гвинея

  • джо байдън -
  • историческо посещение -
  • папуа-нова гвинея

Очаква се Байдън да пристигне в Порт Морсби, столицата на Папуа-Нова Гвинея, на 22 май

Снимка: Shutterstock

Джо Байдън ще бъде първият действащ американски президент, който ще посети Папуа-Нова Гвинея този месец, предаде Ройтерс. Посещението е веднага след края на срещата на страните от групата Г-7 в Япония, като по този начин ще се изтъкнат усилията на президентската администрация в Тихоокеанския регион, които имат за цел противопоставяне на Китай.

Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че Байдън ще се срещне с министър-председателя на Папуа-Нова Гвинея Джеймс Марапе и с други държавни лидери, присъстващи на Форума на тихоокеанските острови (междуправителствена организация, имаща за цел подпомагане на сътрудничеството между независимите държави и зависимите територии в Тихия океан - бел. ред.).

"Лидерите ще обсъдят начини за задълбочаване на сътрудничеството при посрещането на критични за региона предизвикателства, както помежду си, така и със Съединените щати, като например борбата с климатичните промени, защитата на световния океан и устойчивия икономически ръст", каза Карин Жан-Пиер.

Очаква се Байдън да пристигне в Порт Морсби, столицата на Папуа-Нова Гвинея, на 22 май. Това ще бъде първото посещение на действащ американски президент в богатата на ресурси, но силно изостанала страна, с население от 9,4 милиона души.

Страната е "ухажвана" както от Китай, така и от САЩ и съюзниците им, тъй като премиерът Марапе се опитва да засили чуждестранните инвестиции. Китайският президент Си Цзинпин посети страната през 2018 г. Вашингтон работи още по-усилено, за да се бори срещу нарастващото влияние на Пекин в региона, след като Китай сключи пакт за сигурност със Соломоновите острови миналата година. Страната обаче се провали в опитите си да сключи по-широкообхватни споразумения по сигурността и търговията с други 10 държави от региона. Китай и Австралия са основните донори на хуманитарна помощ и главните инвеститори в инфраструктурата.

Папуа-Нова Гвинея преговаря за сключване на договори по сигурността със САЩ, а Марапе беше поканен на официална визита в Пекин тази година.

Осемнадесетте държави и територии от Форума на тихоокеанските острови са с обща площ от приблизително 30 милиона квадратни километра. Лидерите им определят климатичните промени като най-голямата заплаха за сигурността им, на фона на все по-разрушителните циклони и повишаването на нивото на Световния океан.

Освен в Папуа-Нова Гвинея, Байдън ще посети и Австралия, където ще присъства на срещата на върха на Четиристранния диалог по сигурността, включващ САЩ, Австралия, Япония и Индия, която ще се проведе в Сидни.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 17 гласа.

Свързани новини