Отидете към основна версия

1 806 6

Сърбия: Плащат им, за да подкрепят Вучич?

  • александър вучич-
  • ивица дачич-
  • сърбия-
  • косово

Все още не е ясно дали опозицията най-накрая ще успее да спечели точки срещу своя всесилен противник, или Александър Вучич ще прибегне до предсрочни парламентарни избори

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Недоволството в Сърбия расте. Десетки хиляди протестират срещу Александър Вучич. Президентът обаче разполага с обширна мрежа за влияние - в медиите, в партията, в съда. Непокорните могат да загубят и работа.

"Вървим по десет-дванайсет часа на ден, като правим само кратки почивки, за да си поемем дъх", казва Сладжан. Заедно с десетина млади сърби от Южно Косово той върви пеша към Белград вече повече от седмица.

Маршрутът, дълъг около 400 километра, трябва да ги отведе до големия митинг, свикан от сръбския президент Александър Вучич, който ще се проведе на 26 май в Белград. На него Вучич иска да демонстрира силата на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП), чийто лидер е той. "Чувстваме се длъжни да подкрепим президента - той от години помага на косовските сърби", казва Сладжан.

Но този път не става дума за нестихващото напрежение между Сърбия и Косово. Вучич има съвсем други проблеми: Сърбия е в шок след двете масови стрелби в началото на май с общо 18 жертви. Преди всичко убийствата в едно белградско училище шокираха страната - защото извършителят е само на 13 години.

Опасни за правителството протести

Разединената опозиция обвинява основно Вучич и неговото управление за случилото се. Десетки хиляди демонстранти вече на три пъти се събираха в Белград и блокираха една от основните пътни артерии в града - в знак на протест срещу "климата на насилие", който според демонстрантите се подхранва от управляващите политици и медиите, лоялни на Вучич.

Опозицията настоява за оставката на някои държавни функционери, както и за забрана на риалити предавания с насилствено съдържание. Има също искания да се отнеме лицензът на близките до Вучич канали - Happy и Pink. Следващият протест също вече е насрочен за 27 май пред централата на сръбската обществена телевизия RTS.

"Протестите станаха опасни за управляващите", казва пред ДВ сръбският политолог Вуйо Илич. "Хората искаха да изразят скръбта си след двете трагедии, но сега всичко поема в политическа посока. Също и защото правителството направи грешката да нарече демонстрантите "политическа мърша".

Недоволството расте

Повечето медии остават лоялни към линията на Вучич: опозиционерите са наричани "хиени" или "чуждестранни агенти", които искат да се възползват от безредиците, за да завземат властта. Независимите наблюдатели в страната обаче са сигурни, че недоволството от Вучич расте.

От 11 години Вучич управлява Сърбия с желязна ръка и лавира между ЕС и Русия. Във вътрешнополитически план той се представя за "баща на нацията" и раздава работни места на свои съпартийци и верните привърженици. Откакто е на власт, постоянно има съмнения, че изборите се фалшифицират.

Изправен пред вълната от протести - най-голямата, откакто е на власт - Вучич сега залага на свой собствен митинг, за да постави критиците на мястото им. "Той иска да демонстрира на улицата, че я превъзхожда, като организира "контрадемонстрация", обяснява Илич. "Посланието към избирателите му е: ние сме повече от тях."

Принуждавани да излязат на митинг?

Множат се обаче сигналите, че СПП на Вучич принуждава служители от публичния сектор да ходят на митинги или че плаща на хората пари, за да участват. Стотици автобуси вече са наети, декорите пред парламента в Белград са грижливо подготвени.

Марко, който крие истинското си име, защото се страхува да разкрие самоличността си, работи в държавната администрация в град в Южна Сърбия и както повечето хора там, е член на управляващата партия. "Шефът ми има амбиции за партийна кариера. Ето защо той лично призова служителите да участват в митинга в Белград", казва Марко пред ДВ. "Той не принуждава никого директно, но е шеф. Ако обещае един почивен ден за това, повечето от тях се огъват и приемат", разказва мъжът.

Опозицията предлага безплатна правна помощ на онези, които са принуждавани за участие в митинга, а седем опозиционни партии призоваха прокуратурата да реагира на сигналите. Шансовете за това обаче са малки - съдебната система в Сърбия е до голяма степен под контрола на управляващите около Вучич.

"Нямам нищо против, ако един милион души доброволно решат, че искат да отидат в Белград", казва Йелена Милошевич, депутат от Партията на свободата и справедливостта. "Но категорично се противопоставям на това хората да бъдат изнудвани или заплашвани, че ще си загубят работата".

Затихват ли протестите?

Преди двете големи демонстрации в Белград - тази на правителствения лагер в петък и тази на критиците на правителството ден по-късно - все още не е ясно дали опозицията най-накрая ще успее да спечели точки срещу своя всесилен противник, или Вучич ще прибегне до предсрочни парламентарни избори, както е правил многократно преди. Той вече намекна за такава стъпка. През последните години Вучич на няколко пъти свикваше такива избори, за да затвърди властта си с категорична победа срещу опозицията, чийто спектър е твърде пъстър и варира от проруски националисти до проевропейски демократи, поради което е и дълбоко разединена.

"Съмнително е обаче дали управляващата партия наистина иска да започне предизборна кампания в тази непредсказуема ситуация", казва политологът Илич. Възможно е сегашната вълна от протести да отшуми с течение на времето - както и други преди нея. Във всеки случай именно от това се опасяват мнозина в опозиционния лагер и обмислят дали протестът да не стане по-радикален.

Марко, на свой ред, си мечтае само за едно – за спокойствие. Той е принуден да отиде на проправителствения митинг, макар да не желае. "Да се бориш за надмощие по улиците, след като в Сърбия станаха две истински трагедии, според мен е чисто и просто глупаво”, казва той.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: