В САЩ не са никак ентусиазирани от поведението на Косово, а Русия се радва, когато има размирици на Балканите. Каква е ситуацията след отново възпламенилото се насилие в региона и кой печели от него най-много.
Новото насилие в Косово се възпламени заради назначаването на трима косовски албанци за кметове в общини с преобладаващо сръбско население. Поради сръбския бойкот на изборите те бяха избрани с малък брой гласове.
Затегнати мерки за сигурност
"Макар да имам конституционни правомощия, не желая да се превръщам във фактор, който предизвиква насилие" - думите са на Измир Зекири, един от тримата кметове, чийто избор породи насилствените сблъсъци. След размириците в понеделник КФОР увеличи своето присъствие в региона с още 700 войници и затегна мерките за сигурност около някои общини.
Зекири смята, че Сърбия и нейната пропаганда са изцяло отговорни за избухналото насилие в Северно Косово, пише АРД. Той изрази и увереността си, че международните приятели на Косово са забелязали кой е истинският виновник.
Тук кметът обаче греши, коментира АРД. Германската медия припомня, че САЩ и ЕС поискаха Прищина да не назначава принудително свои кметове в общините с преобладаващо сръбско население. Съюзниците явно приписват част от отговорността за насилието на властите в Косово, отбелязва още АРД. Припомня се и това, че САЩ са изключили Косово от военно учение, а американският посланик в страната заяви, че "САЩ в момента не са много ентусиазирани да се занимават с някои други интереси на Косово (...)".
Кой печели от насилието?
Сръбският президент Александър Вучич на първо време ще излезе по-силен от тази ескалация, твърди Флориан Бибер, изследовател на Югоизточна Европа от Университета в Грац. "Ситуацията е благоприятна за Сърбия, тя е положителна и за Русия. На Русия ѝ се харесва, когато има размирици на Балканите." Харесва ѝ, защото може да показва Запада като слаб играч. Освен това ѝ помага да поддържа стабилни отношенията със Сърбия.
Но същевременно Вучич не е проиграл отношенията си със Запада и държи всички опции отворени, както прави вече от десетилетие, обяснява още Бибер. Според него не е възможно да се посочи ясен виновник за възникналото напрежение в Косово, защото насилието не е било предизвикано от силите за сигурност на Косово. "Трябва да се проучи кой точно е отговорен. Има основателни причини да се смята, че отговорност носи и Белград."
Къде е изходът от хаоса в Косово?
Нито Сърбия, нито Косово обаче са съгласни да поемат дори част от отговорността. Европа наскоро посредничи в преговорите между двете държави и убеди Прищина и Белград да поемат ангажименти за нормализиране на отношенията.
Косово например трябва да задвижи обещаното създаване на сръбска асоциация на общините, както и да проведе нови избори в северните общини на страната. Правителството в Прищина показа известна готовност поне за второто, посочва АРД. Но и в този случай всичко пак ще зависи от това дали сръбското население ще се включи във вота или ще го бойкотира.
Статуквото устройва Белград
Преговорите между двете страни ще бъдат възобновени, прогнозира експертът по Югоизточна Европа Флориан Бибер. Но в същото време нито Сърбия, нито Косово имат особен стимул да изпълнят предишните си ангажименти.
За президента Вучич ситуацията е добре дошла – тя му помага да отвлича вниманието от сериозните вътрешни проблеми в страната, а премиерът на Косово Албин Курти не желае да прави прекалено много отстъпки пред сръбските общини, смята експертът. Затова не се вижда и бързо решение на конфликта, който продължава вече от десетилетия, коментира АРД.