Отидете към основна версия

2 737 79

Вярват ли хората в България на медиите?

  • свобода на словото-
  • свобода на медиите-
  • медии-
  • ес-
  • българия-
  • ройтерс-
  • българи-
  • дезинформация-
  • новини-
  • доверие-
  • журналисти-
  • журналистика

Все по-малко хора в България имат доверие в медиите

Снимка: Shutterstock

Нивото на доверие в медиите се е понижило, хората по-малко се интересуват от новини, а в социалните мрежи все повече доминира видео съдържанието. Това показва тазгодишният доклад на Института за журналистика на "Ройтерс" към Оксфордския университет. Сред причините за понижените нива на интерес и доверие в медиите от "Ройтерс" поставят икономическата криза, продължаващата война в Европа и продължаващите проблеми с климата.

Къде търсят новини българите?

Най-много българи се осведомяват онлайн - както от сайтове на медии, така и от социалните мрежи - 76 на сто. Вторият най-предпочитан начин за информиране е телевизията, която 63% от българите определят като основен източник за себе си. Само два процента по-малко са хората, които търсят информация само в социалните мрежи. Печатната преса пък вече е предпочитана от само 12 на сто от хората.

Социалните мрежи продължават да са важен източник на информация за хората в България. Най-предпочитаната такава продължава да е Фейсбук, който 64 на сто от българите казват, че използват за намиране на новини. Резултатът на Фейсбук обаче се е понижил от предходната година, когато е бил с 5 пункта по-висок. За сметка на Фейсбук в класацията се е изкачило китайското приложение за видео споделяне ТикТок - 12% от хората казват, че търсят новини именно там. Това подрежда ТикТок на шесто място сред социалните мрежи и канали за комуникация - след Фейсбук, Ютюб, Вайбър, платформата за съобщения на Фейсбук и Инстаграм.

Извън социалните мрежи, традиционно с най-високо доверие се ползват двете национални медии - БНТ и БНР, на които 59% от хората казват, че имат доверие.

Все по-ниско доверие в медиите

България се нарежда на 41-о място от общо 46 държави в проучването в категорията цялостно доверие в медиите. Тази година едва 28 на сто от хората, участвали в проучването казват, че имат доверие на журналистите като цяло. 32 процента пък казват, че вярват на новините, които те сами избират да четат. През миналата година 35% са отбелязали, че вярват на медиите.

64 на сто от българите са критични към журналистите. В Източна Европа България дели първото място по недоверие към медиите със Словакия, където същият брой хора казват, че не вярват на информацията, която получават от медии и журналисти. В Южна Европа с по-висок показател по този въпрос са само Хърватия и Гърция, където съответно 69 и 66 на сто от хората не се доверяват на медиите.

В Европа най-високо доверие в медиите има Дания - само 33% от хората там казват, че са скептични към журналистите. Второто място делят Швейцария и Германия, където пък 34 на сто от жителите нямат доверие на медиите.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 28 гласа.

Свързани новини