Близо 30 милиона души по света живеят като роби. Тази стряскаща статистика е изготвена от фондация "Уолк фрий" (Walk Free) и в нея са класирани 162 страни по света.
Тези хора са принудени да работят в публични домове, жертви на дългове, принудителни бракове, продажбата или експлоатацията на деца или дори родени в робство.
Приблизителен брой на робите:
1. Индия - 13,956,010 |
Според "Световният индекс на робството" за 2013 г. в Индия, в условия на робство, живеят най-голям брой хората – около 14 милиона. Следват Китай, Пакистан и Нигерия. Заедно с други пет страни, те съставляват три четвърти от общия брой съвременни роби по света.
Мавритания обаче има най-висок процент роби от глава на населението. Там между 140 000 и 160 000 жители на страната или 4% от хората живеят в подобни условия. При повечето случаи този статус е наследен от предците. Хаити се подрежда на второ място като около 10 процента от децата са хванати в експлоататорска система за използване на детски труд, а Пакистан е трети.
Авторите на доклада се надявам, че ще помогнат на правителствата да се справят с това, което те наричат „скритата престъпност".
"На много правителства няма да се хареса това, което имаме да кажем", заяви изпълнителен директор на организацията Ник Гроно.
Според данните по света има около 30 милиона „модерни роби“, от които 21 милиона са жертва на принудителен труд.
Новото проучване е подкрепено от световните фигури, сред които бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън и бившия британски премиер Тони Блеър.
Г-жа Клинтън каза, че въпреки че индексът не е съвършен, той е отправна точка: "Призовавам лидерите по света да се вгледат в този индекс, който е своеобразен призив за действие."