Отидете към основна версия

1 161 22

Румъния иска процедурата по приемане на Украйна в НАТО да се опрости

  • нато-
  • румъния-
  • българия-
  • русия-
  • война-
  • украйна-
  • членство в нато-
  • николай денков-
  • клаус йоханис-
  • вилнюс

Мнозинството сме съгласни да опростим процедурата в случая на Украйна, каза румънският президент

Снимка: Министерство на отбраната на Украйна

Румънският президент Клаус Йоханис заяви днес на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, че страната му подкрепя опростяване на процедурата за прием на Украйна в пакта, предаде агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.

Йоханис каза, че Румъния подкрепя премахването на Плана за действие за Украйна, за да се намали евентуално срокът, в който страната може да стане член на НАТО. „Да, аз подкрепям отказа от този план за действие. Обсъдих въпроса и с генералния секретар (на НАТО), имахме разговори и неформални срещи и мнозинството сме съгласни да опростим процедурата в случая на Украйна“, каза румънският президент.

Той бе попитан също дали е възможно едновременно с Украйна и Република Молдова да получи във Вилнюс перспектива за приближаване към НАТО. „Молдова има записан в конституцията статут на неутралитет; когато реши да промени тази позиция, въпросът може да бъде поставен без никакъв проблем“, отговори Йоханис.

Позицията на България е, че първо трябва да свърши войната на украинска земя. От срещата на върха на НАТО във Вилнюс очаквам да има краен резултат, в който изрично се казва, че Украйна ще бъде поканена тогава, когато обстоятелствата позволяват. Това заяви днес министър-председателят акад. Николай Денков при пристигането си на форума във Вилнюс.

По думите му това съответства като съдържание на наскоро приетите декларации от Народното събрание и Министерския съвет. "Ще има ясна перспектива, че Украйна ще стане член на НАТО, но затова трябва да имаме съответните условия. Докато Украйна се намира в състояние на война със съседна държава, няма как да бъде приета, но ще са ясни условията, при които тя ще бъде приета евентуално", каза Денков.

Той отбеляза, че за първи път след Студената война се правят регионални планове, които да подготвят държавите при евентуално нападение от изток. Важно за нас е да надградим капацитета, който имаме днес и този капацитет да бъде интегриран с капацитетите на съседните държави - Румъния, Турция - и също така с капацитетите на другите натовски държави, добави премиерът

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: