Отидете към основна версия

3 983 36

Саудитска Арабия иска да помага на Украйна?

  • украйна-
  • джеда-
  • русия-
  • война-
  • саудитска арабия-
  • володимир зеленски

Саудитска Арабия се стреми да подобри имиджа си

Снимка: БГНЕС/ EPA

В Саудитска Арабия току се появяват изненадващи гости: през май престолонаследникът Мохамед бин Салман имаше възможността да приветства украинския президент Зеленски, който дойде да говори пред участниците в срещата на Арабската лига. Тогава саудитският принц и фактически владетел на страната Мохамед бин Салман обяви: "Надявам се усилията ни да бъдат успешни".

Под "усилия" Мохамед бин Салман вероятно има предвид и собствения си интерес: успешната роля на посредник в глобалните конфликти, коментира АРД. Богатата на петрол страна от Персийския залив упорито се бори за повишаване на реномето си, за да бъде възприемана като важен регионален и международен играч.

Добри контакти във всички посоки

Политологът Мустафа Камал Сайед от университета в Кайро изтъква убедеността на Рияд, че разполага както с финансовата и икономическата сила, така и с политическото влияние, за да играе активна роля на международната сцена. "Саудитците имат добри отношения с много важни държави като САЩ, Русия и Китай, както и с Европа. Затова управляващите смятат, че са в подходяща позиция да посредничат в конфликти", обяснява анализаторът пред АРД.

В Персийския залив е прието да се поддържат добри контакти с всички страни. Самият Зеленски междувременно открои първите посреднически успехи на Саудитска Арабия във войната в Украйна. "Вече имахме добър опит със Саудитска Арабия, когато ставаше дума за освобождаването на наши хора, пленени от Русия. Можем да разширим този опит", заяви той.

Във форума за Украйна, който тече от днес в пристанищния град Джеда, участват почти 40 държави. Сред тях са представители на САЩ и ЕС, както и страни от т.нар. глобален Юг - Индия, Бразилия, Египет и Индонезия, които досега бяха до голяма степен неутрални спрямо войната в Украйна. Както изтъкна в навечерието на срещата украинският президент Зеленски: "Особено важно е сътрудничеството със страните от глобалния Юг, които Русия постоянно се опитва да манипулира". Киев иска да представи на тези държави своя мирен план, състоящ се от 10 точки. Китай също присъства на форума, но не и Русия. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че в Москва разглеждат консултациите в Саудитска Арабия като опит за създаването на антируска коалиция.

Печели ли Рияд от войната?

Все пак дали консервативната арабска петролна монархия може да изиграе ролята на миротворец, пита АРД. Отговорът е: "едва ли". Саудитците имат свои интереси, свързани с прекратяването на войната, тъй като затрудненията с доставките в световен план заплашват да дестабилизират Близкия и Среден Изток. Но Рияд поддържа и отлични отношения с Москва.

Като значим износител на петрол Саудитска Арабия дори печели от нарасналите заради войната в Украйна цени на горивата, посочва АРД. Освен това саудитците купуват евтин петрол от Русия, благодарение на който правят двойни печалби.

Трудните отношения с Вашингтон

Само в едно направление напоследък се стигна до влошаване на отношенията - ограничаването на добива на петрол от страна на Рияд разгневи Вашингтон. Освен това на Запад гледат със загриженост и на все по-независимата политика на саудитците, пише АРД. В тази нова линия влизат възобновяването на дипломатическите отношения с Иран, подобряването на връзките със сирийския диктатор Башар Асад и близките отношения с Русия.

Дали срещата на високо ниво за Украйна в Джеда сега представлява сигнал на саудитците към Запада и свидетелство, че те не са обърнали напълно гръб на САЩ? За политолога Мустафа Камал Сайед отговорът е "да". Той отбелязва, че страната преследва ясни интереси спрямо САЩ. "Саудитците искат да сключат споразумение за сигурност със САЩ, чрез което при нападение Саудитска Арабия да може да получи защита от Съединените щати като страна от НАТО. Освен това саудитците искат САЩ да подкрепят тяхната национална гражданска ядрена програма, която да бъде под наблюдението на американците", обяснява Сайед. "Саудитците имат интерес и към американските оръжейни системи", допълва анализаторът пред АРД.

Той отбелязва обаче, че "за да бъдат (саудитците - б. ред.) сериозна преговорна сила, те се нуждаят от добри отношения и с другата страна - с Русия и с Китай".

Голяма мирна конференция до края на годината?

Срещата на върха в Джеда този уикенд е поредната, след като през юни подобен форум се проведе в Дания. Целта е преди края на годината да се свика голяма мирна конференция, на която да бъде поканена и Русия, информира АРД. И макар да е малко вероятно срещата в Саудитска Арабия да доведе до мир в Украйна, тя ще има един сигурен резултат - Рияд ще привлече сериозно международно внимание.

Автор: Анна Осиус АРД

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 23 гласа.

Свързани новини