Отидете към основна версия

3 709 76

WSJ: Технологичната революция показа в Украйна новите модели на воюване

  • русия-
  • украйна-
  • дрон-
  • ракети-
  • война

Маневрите с комбинирано въоръжение и атаките като тези в Ирак през 2003 г. сега може да се окажат принципно невъзможни, защото безпилотните самолети са станали много ефективни

Снимка: БГНЕС/ЕРА

С хилядите украински и руски безпилотни летателни апарати във въздуха по протежение на фронтовата линия се променя самото естество на конфликтите. Безпилотните самолети са само един от елементите на тази промяна. Това пише The Wall Street Journal.

Новите интегрирани системи за управление направиха насочването към целта почти мигновено.

Вадим Скибицки, заместник-ръководител на Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското министерство на отбраната, казва, че средното време от откриването на целта до нейното поразяване е не повече от 10 минути. Поради това е станало много трудно да се организират "изненади".

Технологичната революция, дължаща се на войната в Украйна, поставя под въпрос осъществимостта на някои основни концепции на американската военна доктрина.

Маневрите с комбинирано въоръжение и атаките като тези в Ирак през 2003 г. сега може да се окажат принципно невъзможни, защото безпилотните самолети са станали много ефективни, казва пенсионираният сержант първи клас от американската армия Брадли Кроуфорд.

Един-единствен дрон струва многократно по-малко от един 155-милиметров артилерийски снаряд, да не говорим за танкове на стойност милиони долари.

Областният губернатор на Одеса Олех Кипер каза, че неговият регион е бил основната цел, но атаката не е оставила жертви.

"За съжаление повечето от настъпленията ни вече са пеши. Огледална картина можеше да се види миналата есен, когато руснаците провеждаха собствена офанзива, предимно в Бахмут.

По същия начин използването на тежка бронирана техника беше минимално, всички се сражаваха пеша. Не мисля, че сега нещо ще се промени", заяви Кирил Буданов. Той е директор на ГРУ към украинското министерство на отбраната.

Войната показа, че съвременното западно военно обучение и оборудване са формирани от десетилетията на контрабунтовнически операции срещу много по-слаби противници в страни като Ирак и Афганистан.

Това е довело до фокусиране върху скъпи и сложни оръжейни системи, които не биха издържали дълго в пълномащабен конфликт с подобен противник.

Що се отнася до танковете, стана ясно, че танковите сражения са станали рядкост, което означава, че относителната сложност на танка вече не е толкова важна.

Според украински официални лица по-малко от 5 % от унищожените от началото на войната танкове са поразени от други танкове; останалите са поразени от мини, артилерия, противотанкови ракети и безпилотни летателни апарати.

Друг от уроците е, че количеството е качество само по себе си. Това, което има значение, е общият размер на ресурсите, казва Кристиан Фройдинг, ръководител на операциите в Украйна в германското министерство на отбраната.

Войната с безпилотни самолети е неразделна част от бойните действия в Украйна.

Украинското министерство на цифровата трансформация заяви, че прехвърля над 1700 дрона на фронта по програмата "Безпилотна армия".

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: