Евентуалното спиране на работата на редица служби на американското правителство, което може да започне от неделя (1 октомври), тъй като Конгресът на САЩ не е приел необходимите закони, за да продължи финансирането им, е "ненужен риск" за икономиката на страната, която в момента е устойчива и функционира в условията на умерени нива на инфлация. Това зави днес пред Си Ен Би Си Лейл Брейнард, икономически съветник към администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
По думите ѝ ако спре финансирането, то редица служители, сред които и военни на активна служба, ще останат без заплати. Може да се стигне до нарушения при въздушния трафик, тъй като ще бъде ограничено заплащането на държавни служители от сектора. Бедните американци може да не получат своите социални помощи, ако съответните служби спрат работа поради липса на финансиране, посочи още Брейнард.
"Всичко зависи от конгресмените в Камарата на представителите на САЩ, или по-точно от представителите в "Камарата на републиканците", заяви икономическият съветник на Белия дом. По този начин тя намекна, че конгресмените от Републиканската партия на САЩ, която има мнозинство в долната камара на Конгреса на САЩ, блокират приемането на законите, необходими за финансирането на работата на правителствените агенция в страната през новата финансова година, която започва на 1 октомври. Републиканците настояват за съществени съкращения в разходите от страна на администрацията на президента Байдън, който е представител на Демократическата партия в САЩ.
"Основната теза на тези, които блокират законите, уреждащи финансирането на правителствените служби, е, че не може да снижим базовата инфлация, ако не предприемем значителни съкращения на държавни служители. Това обаче не съответства на реалността. Свидетели сме на продължаващо създаване на нови работни места в условията на спад на базовата инфлация, която достига до нива, които бяха характерни за периода преди пандемията", заяви Лейл Брейнард.
Тя каза, че данните на министерството на търговията на САЩ сочат, че базовата инфлация, която не включва силно променливите цени на храните и енергийните продукти, през август намалява до ниво от под 4 на сто на годишна основа, за първи път от над две години.