Отидете към основна версия

3 009 14

Хизбула: какво трябва да знаем за ливанската групировка

  • хизбула-
  • ливан-
  • хасан насрала-
  • израел-
  • иран-
  • хамас

През 2022 г. американският Център Уилсън описа въоръженото крило на Хизбула като вероятно най-страшния недържавен военен играч в Близкия изток, а може би и в света

Смимка: БГНЕС/ЕРА

Хизбула играе ключова роля не само в ливанското общество, но и в множество други конфликти в региона, включително Израел, Сирия, Ирак и Йемен. Какво трябва да знаем за групировката?

През 2022 г. американският Център Уилсън описа въоръженото крило на Хизбула като вероятно "най-страшния недържавен военен играч в Близкия изток, а може би и в света".

Подкрепяната от Иран групировка, чието име означава "Партия на Аллах", е базирана в Ливан, където е и създадена. Хизбула е повече от военизирана група. Тя е дълбоко вплетена в политиката и обществото на Ливан.

Колко влиятелна е Хизбула?

"Нейният широкообхватен апарат за сигурност, политическа организация и мрежа за социални услуги поддържат репутацията ѝ на "държава в държавата", пише базираният в Съединените щати Съвет за международни отношения (CFR) в описание на групировката от 2022 година.

Няколко държави, в това число САЩ през 1997 г. и Германия през 2020 г., обявиха Хизбула за терористична организация. Европейският съюз определи въоръженото ѝ крило като такова през 2013 година. Решението бе смятано за спорно заради ролята, която Хизбула играе във формирането на ливанските правителства от 1992 г. до днес.

Огромната мрежа от социални услуги, която групировката предоставя, включваща болници, училища и заведения за социални грижи, е доказателство, че тя е сравнително добре приета сред някои части на ливанското общество. Това е особено вярно за шиитските мюсюлмани, които съставляват една трета от ливанците. Според проучване от 2020 г. 89 % от тях имат положително отношение към Хизбула. Голяма част от останалите ливанци не одобряват организацията и смятат, че тя тласка страната им към конфликти.

Как е създадена Хизбула?

Групировката е основана през 1982 г. по време на хаоса, предизвикан от 15-годишната гражданска война в Ливан, започнала през 1975 година. Тогава различни слоеве на ливанското общество - в това число мюсюлмани, християни, левичари и арабски националисти - се обръщат едни срещу други. Сирия и въоръжени палестински групи също участват в конфликта.

След това "насред (ливанските) вътрешни борби, израелски сили нахлуха в Южен Ливан през 1978 г. и отново през 1982 г., за да изгонят оттам палестинските партизански бойци, които използваха региона като база, от която да атакуват Израел", посочва CFR.

Група шиитски мюсюлмани решават да се бият срещу израелските сили. Съзирайки възможност за влияние в арабския свят, Иран започна да обучава и финансира новосформираната милиция. В момента Техеран стои зад редица проксита в Близкия изток, включително Хамас в палестинските територии и военизирани групи в Ирак. Американското правителство наскоро изчисли, че Техеран финансира Хизбула с около 700 милиона щатски долара годишно.

С течение на времето въоръженото крило на Хизбула си спечелва репутацията на екстремистка организация. Причината е начинът, по който групировката се разправя с други групи в Ливан, както и организацията на терористични нападения срещу чуждестранни цели, включително самоубийствени атаки и убийства.

Какви са политиките на Хизбула?

През 1985 г. Хизбула разпространи манифест, в който изброи редица свои цели: експулсирането на западни колонизаторски нации от Ливан и унищожаването на израелската държава. Организацията декларира и преданост към Иран. Първоначалната визия на Хизбула настояваше и за установяването на религиозен ислямистки режим в Ливан, вдъхновен от теократичния модел на Иран.

С течение на времето целите на Хизбула в Ливан донякъде се смекчиха, тъй като групировката се включи все по-активно в политиката. През 2009 г. тя публикува нов манифест, в който призна, че ислямистки режим може и да не е подходящ за Ливан. Въпреки това групировката продължава да се противопоставя на Израел и редовно влиза в сблъсъци със съседната държава, като обикновено изстрелва ракети през ливанската граница.

С какви оръжия и бойци разполага Хизбула?

Лидерът на Хизбула Хасан Насрала се е хвалил, че групировката разполага с до 100 000 бойци. Според експертни оценки тази цифра може и да е по-малка.

Хизбула разполага със значителен оръжеен арсенал, "който се състои най-вече от малки неуправляеми преносими ракети от типа земя-земя", информира американския Център за стратегически и международни изследвания в доклад от 2021 г.

Анализаторите не са сигурни с колко ракети разполага Хизбула в момента, но броят им може да надхвърля 130 000. Повечето от тях са неуправляеми, но се смята, че Хизбула разполага и с ракети, които могат да бъдат прецизно насочвани. Боеприпасите на Хизбула са основно произведени в Иран, Китай и Русия. Повечето от тях са попаднали в ръцете на групировката през Иран и Сирия.

Къде е активна Хизбула?

Хизбула е смятана за опасен противник. Няма съмнение, че поне част от бойците ѝ са имат сериозен опит във въоръжени конфликти. Заедно със своя спонсор - Иран - групировката отдавна е съюзник на бруталното правителство в Дамаск, Сирия. Някои от членовете ѝ са се сражавали там срещу екстремистката групировка "Ислямска държава".

След 2014 г. бойците на Хизбула воюват и срещу "Ислямска държава" в Ирак, където групировката си партнира с местни военизирани групи, спонсорирани от Иран. През 2015 г. Хизбула изпрати военни инструктори и бойци в Йемен, за да помогне на хутите във войната им срещу Саудитска Арабия.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 11 гласа.

Свързани новини