Бивша израелска заложница, държана 17 дни под земята, е първата, която разказва от първо лице за преживяното. Пред германската обществено-правна медийна мрежа АРД 85-годишната Йохевет Лифшиц казва, че е била отвлечена от един израелски кибуц в Газа и после закарана до подземията на Хамас: "Вървяхме километри под земята, беше влажно. Всичко беше в тунели, които се разклоняват, приличаше на паяжина", разказва жената.
Огромна подземна мрежа
Никой не знае колко голяма е въпросната мрежа от тунели. Германското издание цитира близкоизточния военен експерт от Центъра „Моше Даян“ в Тел Авив Харел Чорев. За АРД той казва следното:
„Хамас плаши с твърденията, че подземната мрежа е с обща дължина от около 500 километра. Никой не знае дали това е точно така, но при всички положения става въпрос за гъста мрежа от тунели с множество разклонения, които са свързани помежду си. Две предимства дава тя на бойците от Хамас: те могат да я използват за воденето на сражения или за защита от нападения – като бързо изчезват под земята“.
Смята се, че средствата за нейното създаване са дошли от Катар, Иран и други арабски държави, както и от събирани от Хамас мита върху вносни стоки. С тези пари е изградена уникална подземна инфраструктура, казва още военният експерт. Тунелите са напълно осветени, осигурен е кислород, има въздушни филтри, храна, вода и т.н. - всичко необходимо, което позволява да се пребивава дълго време под земята. "Знаем още, че вътре в тунелите те се придвижват с мотоциклети", добавя Чорев.
Ракетни установки, които остават невредими
Според военни експерти бойците на Хамас остават напълно боеспособни, благодарение на подземното съоръжение. Това е и причината толкова много техни установки за изстрелване на ракети да остават невредими - въпреки масираните израелски бомбардировки. Оръжейните скривалища в тунелите вероятно са добре запълнени, а командните центрове - изцяло функциониращи. Тунелите позволяват на бойците на Хамас да се появява от нищото и да нападат в гръб израелските военни.
През 2014 г., след последната голяма война в Газа, израелската армия унищожи 30 такива тунела, които бяха прокопани чак до Израел. Оттогава насам Израел използва преградни съоръжения на голяма дълбочина и най-модерни технологии, като например топлинни сензори, с които се опитва да осуети тактиката на Хамас. През 2014 година тунелите са били унищожени от специално подразделение на израелската армия - "Яхалом" (в превод – диамант). Неговият командир заяви наскоро: "Това е като игра на шах: Врагът прави ход, ние реагираме. Но винаги се стремим да мислим с един ход преднина“, е цитиран той от АРД.
Може да има много жертви
Въпреки това армията на Израел е изправена пред много трудна, а вероятно и много кървава задача. Мосаб Хасан Юсеф познава добре Хамас. Той е син на един от основателите на терористичната организация. В средата на 1990-те години той се отдръпва от Хамас и започва да работи като информатор за израелската служба за вътрешно разузнаване Шин Бет. Сега живее в САЩ с нова самоличност. В интервю за американския канал СиЕнЕн той казва, че вероятно ще има много жертви и от двете страни: „Съжалявам войниците, които ще трябва да навлязат в Газа. Навсякъде са заложени капани, освен това ги дебнат много опасности в тунелите. Не знам колко войници ще дадат живота си, за да смажат Хамас. Това е най-сложната мисия, пред която може да се изправи една съвременна армия“.
Драстични мерки?
Твърди се, че тези тунели на места са дълбоки до 40 метра. Само с бомбардировки те не могат да бъдат унищожени, смята военният експерт Харел Чорев: "Бункерите са много дълбоки и са добре защитени срещу бомбите. Необходимо е повече - трябва да се навлезе със сухопътни войски, тунелите да бъдат обгазени и след това унищожени“, казва той пред АРД. Дали обаче Израел е готов на такава драстична мярка, не е сигурно. А такъв обществен дебат изобщо не се води, се казва още в публикацията.
Автор: Хулио Сегадор АРД