Непосредствена заплаха от ново нападение срещу Украйна от беларуска посока няма, тъй като оперативната обстановка в района не се е променила съществено.
Това каза Андрий Юсов, говорител на военното разузнаване на Украйна, цитиран от "Укринформ".
"Ситуацията там не се е променила в световен мащаб. Няма заплаха от нападение от Беларус в близко бъдеще, докато няколко руски източници твърдят обратното", каза Юсов.
Той увери, че границата с Беларус се наблюдава активно и отбраната в региона се укрепва. Цялостната ситуация по беларуската ос остава под пълен контрол, увери говорителят на разузнаването.
Русия и Украйна са заключени в безизходица във войната си и трябва да седнат и да преговарят за край на конфликта. Това заяви беларуският президент Александър Лукашенко в края на октомври.
"Има достатъчно проблеми и в двете страни и като цяло ситуацията сега е сериозно задънена: никой не може да направи нищо и съществено да укрепи или да подобри позицията си", обясни той.
Лукашенко, който предостави територията на страната си като стартова площадка за пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна през 2022 г., изтъкна, че исканията на Украйна, Русия да напусне нейната територия, трябва да бъдат решени на масата за преговори, "за да не умира никой".
Оттогава Беларус и Русия проведоха множество съвместни военни учения, а през юни Лукашенко позволи страната му да бъде използвана като база за ядрените оръжия на Москва - ход, който беше остро разкритикуван от Запада.
Освен това беларуският лидер често се среща с руския президент Владимир Путин.
Русия и Беларус са свързани в т.нар. "съюзна държава", в която Москва е доминиращият играч.
"Трябва да седнем на масата за преговори и да постигнем споразумение", призова беларуският президент. "Както веднъж казах: не са необходими предварителни условия. Основното е да се даде команда "стоп".
Няма да има война на беларуска територия в съвременни условия. В това се зарече президентът през септември.
Той отново увери, че Беларус не представлява заплаха за никоя държава и подчерта ангажимента на страната си към мира.
Въпреки че призна напрежението в региона, Лукашенко открои ролята на Беларус като миролюбива нация, която обаче е готова да се защити, ако това е необходимо.
Беларус няма да се намесва във вътрешните работи на своите съседи, категоричен бе той.