"Войната на Русия срещу нас започна през 2014 година, т.е. още преди близо десет години", казва пред АРД Анастасия Гулей от Киев. Тя е на 97 години. Родена е в Полтавска област, вече от десетилетия живее в Киев. Оцеляла е след плен в редица германски концентрационни лагери по време на Втората световна война, сред които Берген-Белзен и Аушвиц-Биркенау. Била е депортирана там, след като се опитала да избяга от принудителната работа за Германия.
"Помагаме с каквото можем"
След нападението на Русия срещу Украйна през февруари 2022 година Гулей заминала с дъщеря си за кратко за Германия пише АРД. Сега обаче се е върнала в Киев – теглело я към родината, включително заради нейните ангажименти. Тя ръководи организация, която помага на бивши концлагеристи. „Повечето са по-млади от мен“, разказва Гулей пред кореспондентката на АРД Андреа Беер. Става дума за хора в средата или към края на 80-те години, които 97-годишната Гулей нарича „младежите“.
"Те са влезли в германските концентрационни лагери като деца, а през 1945 година са били отведени в домове за сираци, където са отраснали. Междувременно има доста възрастни хора, които се нуждаят от подкрепа. Купихме им електрически одеяла и инвалидни колички с тоалетни. Мнозина на село нямат тоалетни в домовете си“, казва Анастасия.
Молба към канцлера Шолц
Гулей показва пред АРД снимка, на която разговаря с федералния канцлер Олаф Шолц. Тя го срещнала на един синдикален форум в Германия и там говорила с него за доставките на оръжие. За нея и до днес активната обществена дейност е много важна – тя от десетилетия се ангажира с нея.
В интернет, а и в срещи на живо Гулей разказва за времето в германските концентрационни лагери, а в последно време – и за нападението на Русия срещу Украйна. Жената отдавна вече не крие номера, който е бил татуиран на ръката ѝ в лагера Аушвиц-Биркенау. Като студентка в Киев превързвала ръката си или носела дрехи с дълги ръкави, за да не виждат нейния татуиран номер.
"Всички проклинат Путин с цялото си сърце"
Навремето татуираният на ръката ѝ номер предизвиквал доста глупави коментари, а тя си мислела: „Наистина сте доста глупави – не си давате сметка, че това беше смъртна присъда. Този, които получи такъв номер, имаше правото да напусне Аушвиц само през комина“.
Въпреки това по-късно решила да не отстранява номера. „Важното е, че оцелях“, казва тя тихо пред АРД. Възрастната украинка ходи с бастун и има проблеми със сърцето, но е категорична: „Искам да надживея Путин. Не мога да разбера как така светът не го спира“. Копнежът да надживеят Путин се споделя и от другите оцелели членове на нейната организация. „Всички проклинат Путин с цялото си сърце. Всеки от организацията ни го кълне, но това не помага“, казва Гулей пред АРД.
Беззащитни пред руските атаки
Подобно на мнозина други възрастни хора оцелялата от Аушвиц Гулей не търси убежище от руските атаки – на нейната възраст щяло да е твърде мъчително и да трае твърде дълго, посочва тя. А руските нападения неизбежно я изпълват със страх. „Имаше взрив точно пред дома ми. Но какво бих могла да направя, за да се спася? Гръмва и край“, разказва Анастасия Гулей пред АРД. И тя като много други украинци се опасява, че в Украйна и след Нова година нищо няма да се промени. И с тревога следи случващото се на фронта.
Автор: Андреа Беер АРД