Отидете към основна версия

3 454 67

Война срещу хусите? Европа е разделена

  • хуси-
  • йемен-
  • сащ-
  • червено море

Разнопосочните мнения се проявиха миналия месец, когато Съединените щати и редица техни съюзници започнаха операция "Пазител на благоденствието" за защита на гражданските кораби в Червено море

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Италия, Испания и Франция се разграничиха в петък (12 януари), като не взеха участие в американските и британските удари срещу йеменските бунтовници и не подписаха изявлението на 10 държави, оправдаващо атаките, пише Reuters.

Различията подчертават разделението на Запада по въпроса как да се справят с подкрепяните от Иран хуси, които от седмици атакуват цивилни кораби в Червено море, което според тях е протест срещу военната кампания на Израел в ивицата Газа.

Американски и британски военни самолети, кораби и подводници нанесоха десетки въздушни удари в Йемен през нощта в отговор на многократните атаки на хусите по един от най-натоварените търговски морски пътища в света.

Нидерландия, Австралия, Канада и Бахрейн предоставиха логистична и разузнавателна подкрепа за операцията, съобщиха американски представители.

Освен това Германия, Дания, Нова Зеландия и Южна Корея подписаха съвместно изявление с тези шест държави, в което защитиха нощните нападения и предупредиха за по-нататъшни действия за защита на свободния търговски поток в Червено море, ако хусите не отстъпят.

Източник от кабинета на министър-председателя на Италия Джорджия Мелони заяви, че Италия е отказала да подпише изявлението и в резултат на това не е била помолена да участва в атаките.

Правителствен източник обаче е заявил, че Италия е била помолена да участва, но е отказала по две причини - първо, защото всяко италианско участие би изисквало парламентарно одобрение, което би отнело време, и второ, защото Рим предпочита да води политика на "успокояване" на напрежението в Червено море.

Часове по-късно в правителствено изявление се добавя, че "Италия подкрепя операциите на съюзническите държави, които имат право да защитават своите кораби в интерес на световните търговски потоци и хуманитарната помощ".

Говорейки при условие за анонимност, френски служител е заявил, че Париж се опасява, че присъединявайки се към водените от САЩ удари, ще изгуби всички лостове, които има в преговорите за намаляване на напрежението между "Хизбула" и Израел. През последните седмици Франция съсредоточи голяма част от своята дипломация върху избягването на ескалация в Ливан.

Запитан дали Франция е отказала да участва, говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби е отговорил, че няма да дава подробности за дипломатическите разговори.

"Видяхте списъка на участниците", коментира той. "В международен план, дори тези, които не участваха активно в хвърлянето на бомбите - много от нашите коалиционни партньори бяха подписали договор за подкрепа, неоперативна подкрепа." Сигнализирайки за възможна мълчалива подкрепа за действията на САЩ, френското министерство на външните работи излезе с изявление, в което се посочва, че хусите носят отговорност за ескалацията.

Дипломат, който е запознат с позицията на Франция, обаче е заявил, че Париж не смята, че нападението може да се счита за законна самозащита.

Съединените щати са "много спокойни и уверени в правните правомощия, които президентът упражни, за да извърши тези удари", заяви Кърби.

Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес заяви, че Мадрид не се е присъединил към военните действия в Червено море, защото иска да насърчи мира в региона.

"Всяка държава трябва да дава обяснения за действията си. Испания винаги ще бъде ангажирана с мира и диалога", посочи тя пред репортери в Мадрид.

Италианският министър на отбраната Гуидо Кросето по-рано тази седмица ясно изрази нежеланието си да се насочи към хусите, като заяви пред Reuters, че агресията им трябва да бъде спряна, без да се предизвиква нова война в региона.

Разнопосочните мнения на Запада за това как да се справят със заплахата от хусите се проявиха миналия месец, когато Съединените щати и редица техни съюзници започнаха операция "Пазител на благоденствието" за защита на гражданските кораби в натоварените морски пътища на Червено море.

Италия, Испания и Франция не се присъединиха към мисията, тъй като не желаеха да поставят военните си кораби под командването на САЩ.

И трите държави вече участват в операция на ЕС за борба с пиратството край Африканския рог, а испанският министър на отбраната заяви в петък, че Европейският съюз може скоро да вземе решение за нова инициатива.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 10 гласа.

Свързани новини