Москва мълчи. До понеделник вечерта руското Министерство на отбраната не беше реагирало на съобщението на украинските военни, че предната вечер над Азовско море са свалили разузнавателен самолет А-50 и са повредили самолет Ил-22М. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Кремъл не разполага с никаква информация. Украйна обаче изглежда е толкова уверена в успеха си, че в понеделник за него съобщиха главнокомандващият Валерий Залужний и командващият ВВС Микола Олешчук.
Защо А-50 е толкова важен
Ако информацията бъде недвусмислено потвърдена, това ще означава, че Украйна за първи път в историята е успяла да свали самолет А-50. Тези самолети са били разработени в СССР в края на 1970-те години на базата на транспортния Ил-16 и могат да бъдат лесно разпознати по големия въртящ се диск. В държавите от НАТО тези самолети се наричат AWACS. Украйна вече е успявала да атакува Ил-76 както в небето, така и на земята, но случаят със свалянето на А-50 е единствен досега.
Тези самолети обичайно летят на голямо разстояние от зоната на бойните действия - на няколкостотин километра. Основната им задача е да разузнават и да оказват поддръжка при насочването към цели, най-вече въздушни. По данни на медиите Русия разполага с десетина самолета от този вид, като модернизираните модели, А-50У, са започнали да се произвеждат през 2011 година, а поредният е бил предаден през септември 2023. През февруари 2023 един самолет А-50 бе повреден с дрон на летище в Беларус.
Свалянето на А-50: как и с какво
Украинските въоръжени сили не съобщават с какви средства са атакували А-50 и Ил-22М. Киевският авиационен експерт Валерий Романенко казва пред ДВ, че това най-вероятно са били американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът". По неговите думи Киев няма друго оръжие със сходни характеристики. Като се има предвид мястото на поражението - над Азовско море пред бреговете на окупираната част от Украйна, подходящи са само ракетите "Пейтриът". Обсегът на някои от техните модификации е 160 километра.
Ако това е така, излиза, че украинските военни са предприели рискована стъпка, премествайки скъпите и мощни "Пейтриът" близо до фронтовата линия. Киев има няколко такива системи, включително и такива, получени от Германия. До този момент комплексите се използваха за защита на големите градове от руски ракети. По украински данни именно "Пейтриът" свалят съвременните руски свръхзвукови ракети "Кинжал". "Разполагането на "Пейтриът" толкова близо до фронтовата линия е повече от рискована операция", казва пред ДВ Олег Катков, главен редактор на изданието "Defense Express". Той припомня, че по този начин са свалени и няколко руски бойни самолета и хеликоптера в Брянска област на границата с Украйна през май 2023 година.
През декември 2023 Украйна съобщи, че е свалила наведнъж три руски бомбардировача на южния фронт. И за тях не се знае с какво точно са били поразени, но наблюдатели предполагат, че става дума за "Пейтриът".
Австрийският военен експерт Маркус Райзнер изказва на свой ред предположението, че А-50 може да бъде свален не само с "Пейтриът", но и с друг комплекс - при това както от земята, така и от въздуха. Не е изключено да са били използвани и различни системи.
Какво ще промени свалянето на А-50
Атаката на украинските военни над Азовско море ще има няколко последствия, отбелязват експертите. Маркус Райзнер прогнозира, че до изясняването на всички обстоятелства Русия няма да може "да действа така, сякаш нищо не се е случило". Според него Русия може да намали интензивността на използване на тези, а вероятно и на други военни самолети, както е постъпвала в подобни случаи преди.
Киевският авиационен експерт Валерий Романенко смята на свой ред, че руските въоръжени сили ще бъдат принудени да отместят А-50 на около 100 километра от фронтовата линия. По неговите думи това ще даде на Киев "тактически предимства в някои райони", от които украинските въоръжени сили нанасят удари по Крим и по други цели навътре в окупираните територии. Това може да подобри и условията за използване на бойните самолети на Украйна - както за прикритие на наземните операции, така и за изстрелване на западни крилати ракети от типа "Storm Shadow".
Маркус Райзнер определя случилото се като "впечатляващ успех" - не само на бойното поле, но и в информационното пространство, особено на фона на кризите в други части на света. Според австрийския военен аналитик един от основните изводи е, че Украйна отново е демонстрирала способността си "невероятно ефективно" да използва "малкото средства, с които разполага". Според него това е важно и за по-нататъшната поддръжка от страна на Запада.
Автор: Роман Гончаренко