Отидете към основна версия

5 324 171

Кой свали руският Ил-76 над Белгородска област? (ВИДЕО)

  • ил-76-
  • русия-
  • украйна-
  • белгородска област

Видеото показва как самолетът се насочва към земята, по някое време от него пада голям фрагмент, след което, предполагаемо в областта на лявото крило, избухва огън

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руските телеграм канали твърдят, че Ил-76, който се разби в Белгородска област, е бил свален от украинската ПВО. Потвърждение на тази информация може да бъде видеозапис, показващ следата от ракетата или самия момент на удара на самолета, анализира военния наблюдател на Руската служба на Би Би Си Павел Аксьонов.

Но такова видео няма и въз основа на публикуваното видео е трудно да се направят ясни заключения за причините за катастрофата на самолета - заснети са само последните му секунди, а самият Ил-76 се вижда доста лошо.

Видеото показва как самолетът се насочва към земята. По някое време от него пада голям фрагмент, след което, предполагаемо в областта на лявото крило, избухва огън.

Това не може да бъде ясно доказателство, че самолетът е бил свален, нито може да бъде опровержение на тази версия.

Мястото, където се е разбил самолетът, се намира на около 90 километра от украинската граница. Това потенциално позволява на Украйна да използва някои зенитно-ракетни системи със среден обсег.

Например системите за противовъздушна отбрана Patriot или "Бук" биха могли да свалят самолети на такова разстояние. IRIS-T SLM, която е на въоръжение в украинските въоръжени сили, има обсег от 40 километра и трудно може да нанесе удар на такова разстояние.

10 дни преди катастрофата на Ил-76, над Азовско море самолет А-50, който е построен на базата на Ил-76, бе свален, а Ил-22 също сериозно повреден. Според една от версиите той е бил свален от украинските военни. И двата самолета са били разположени на около 150 километра от най-близката територия, контролирана от украинските въоръжени сили. Така че теоретично такава възможност би могла да съществува.

Ако Украйна, както твърдят руски коментатори, е използвала системата за противовъздушна отбрана Patriot, то обсегът на нейните ракети от фамилията PAC 2 е 160 километра. От една страна, при такъв обхват няма нужда да изтегляте комплекса до самата граница, рискувайки да бъде ударен от руски дронове или артилерия. От друга страна, неговата стойност и роля в отбраната на стратегически важни обекти е много голяма. Не е известно дали украинците биха рискували с толкова важно оръжие, за да унищожат самолет, когато могат да свалят ракетите "Кинжал", с които Русия атакува нерядко украинските градове.

При обсъждането на възможното прехвърляне на западни оръжия в Украйна, по-специално на ракети земя-земя, както се съобщава в пресата, Съединените щати изразиха опасения, че украинските въоръжени сили ще ги използват срещу цели в Русия. Няма обаче официално потвърждение, че подобни ограничения са официално установени.

Марк Кансиан, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон, е заявил пред Би Би Си следното: "Изображението съответства на сваления самолет. Вижда се как самолетът губи височина, след което се появява огнено кълбо." Той добави, че кълбото дим, което се вижда в небето, "съвпада с експлозия".

"Експлозията оставя малка следа, която може да е ракета", каза Кансиан.

Кристофър Петров, наземен експерт по противовъздушна отбрана във фирмата за отбранително разузнаване Janes, каза, че кадрите от падането на самолета "показват щети преди катастрофата".

"Около една или две секунди преди катастрофата очевидно е избухнал пожар на борда и малък фрагмент от самолета се е отделил и е започнал да се спуска сам, излизайки от носа на самолета", отбеляза експертът.

Той добави, че кълбото дим във видеото "може да загатва за използване на ракета земя-въздух", но това не може да се каже със сигурност.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 30 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: