Две години след встъпването си в длъжност президентът Доналд Тръмп е упълномощил ЦРУ да започне тайна кампания в китайските социални мрежи, целяща да обърне общественото мнение в Китай срещу правителството в Пекин, твърдят бивши американски служители, пряко запознати със строго секретната операция, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Трима бивши служители заявиха пред Ройтерс, че ЦРУ е създало малък екип от оперативни работници, които са използвали фалшиви интернет самоличности, за да разпространяват негативна информация за правителството на Си Цзинпин. За кампанията, започнала през 2019 г., не е съобщавано по-рано.
Екипът на ЦРУ популяризирал твърденията, че членове на управляващата Комунистическа партия укриват незаконно придобити пари в чужбина и заклеймявал като корумпирана и разточителна китайската инициатива "Един пояс, един път", която осигурява финансиране на инфраструктурни проекти в развиващите се страни, посочват източниците пред Ройтерс.
Усилията в рамките на Китай са имали за цел да подклаждат параноя сред висшите ръководители, принуждавайки правителството да изразходва ресурси за следене и предотвратяване на пробиви в строго контролирания интернет на Пекин, заявиха двама бивши служители. "Искахме да преследват призраци", казва един от тези бивши служители.
Челси Робинсън, говорителка на ЦРУ, отказа да коментира съществуването на програмата за влияние, нейните цели и въздействие.
Говорител на министерството на външните работи на Китай заяви, че новината за инициативата на ЦРУ показва, че правителството на САЩ използва "пространството на общественото мнение и медийните платформи като оръжия за разпространение на невярна информация и манипулиране на международното обществено мнение".
Кампанията на ЦРУ е сигнал за завръщане към методите, които характеризираха борбата на Вашингтон с бившия Съветски съюз. "Студената война се завръща", казва Тим Уайнър, автор на книга за историята на политическата война.
Агенция Ройтерс посочва, че не е могла да установи какво е било въздействието на тайните операции и дали правителството на президента Джо Байдън е запазила програмата на ЦРУ. Кейт Уотърс, говорител на Съвета за национална сигурност на администрацията на Байдън, отказа да коментира съществуването на програмата и дали тя продължава да е активна. Двама историци, занимаващи се с разузнаването, заявиха пред Ройтерс, че когато Белият дом предоставя на ЦРУ правомощия за тайни действия чрез заповед, известна като "президентска констатация", те често остават в сила при различни администрации.