Европейската комисия отпусна 500 милиона евро, предвидени в Акта в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP). Това ще позволи на европейската отбранителна промишленост да увеличи капацитета си за производство до 2 милиона боеприпаси годишно до края на 2025 г.
Комисията приключи оценката съгласно Регламента ASAP за рекордно кратко време и подбра 31 проекта за подпомагане на европейската промишленост при увеличаването на производството и готовността. Очаква се споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства с избраните кандидати да бъдат подписани през май 2024 г.
Комисията също така стартира работната програма за инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки (EDIRPA) и четвъртата годишна работна програма на Европейския фонд за отбрана (ЕФО).
Взети заедно, тези програми разполагат с бюджет от почти 2 милиарда евро. Тези стъпки за укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база се предприемат след приемането на първата по рода си Европейска стратегия за отбранителната промишленост (ЕСЗД) и свързаното с нея предложение за Европейска програма за отбранителна промишленост (EDIP).
С приемането на EDIRPA и стартирането на съответните покани за представяне на предложения Комисията за първи път стимулира държавите членки да придобиват съвместно отбранителни продукти, обслужващи най-неотложните и критични нужди, особено тези, произтичащи от агресията на Русия срещу Украйна. С общ бюджет от 310 милиона евро, работната програма на EDIRPA ще подпомага съвместното възлагане на обществени поръчки в областта на производството на боеприпаси и на противовъздушната и противоракетна отбрана. Крайният срок за представяне на предложения е 25 юли 2024 г.
За да се гарантира, че Европа остава начело на отбранителните технологии и иновации, Комисията прие четвъртата годишна работна програма на Европейския фонд за отбрана (ЕФО) и отправи съответните покани за представяне на предложения, като отпусна допълнителни 1,1 милиарда евро, включително 225 милиона евро за подкрепа на иновациите и стартиращите предприятия в областта на отбраната чрез специални мерки в рамките на иновационната схема на ЕС в областта на отбраната (EUDIS). Приоритетите за финансиране се договарят съвместно с държавите членки и отчитат нуждите от отбранителни технологии и способности, както и възникващите заплахи, подсилени от променената обстановка по отношение на сигурността.
Работната програма на ЕФО за 2024 г., обхващаща 32 теми от поканите за представяне на предложения, ще финансира проекти в ключови области на отбраната, включително противодействие на свръхзвукови ракети, разработване на редица безпилотни превозни средства във въздуха и на място и осигуряване на сигурна космическа комуникация. Тя подготвя почвата за системи за защита от следващо поколение, като например хеликоптери и средноголеми товарни въздухоплавателни средства.
Освен това в работната програма се предлагат мерки за подкрепа за насърчаване на иновациите и приобщаването в областта на отбраната чрез иновационната схема на ЕС в областта на отбраната (EUDIS) с финансиране за бизнес ускорител на EUDIS и възможности за намиране на партньори.
Актът в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP) е пряк отговор на Съвета за спешно доставяне на боеприпаси и при поискване ракети на Украйна, както и за подпомагане на държавите членки да запълнят запасите си чрез въвеждане на целенасочени мерки. Актът има за цел да гарантира, че ЕС може да увеличи капацитета си за производство на боеприпаси. Финансова подкрепа ще бъде предоставена под формата на безвъзмездни средства за различни видове действия, допринасящи за усилията на европейската отбранителна промишленост да увеличи производствения си капацитет и да преодолее затрудненията. ASAP изпълнява направление 3 (промишлена част) от т.нар. подход в три направления на плана за боеприпасите, договорен от Съвета през март 2023 г.