"Когато лидерите на НАТО се съберат това лято, за да отпразнуват 75-годишнината на военния си съюз, последното нещо, което искат да видят, е възраждаща се руска армия, която да марширува през Украйна, защото Европа е била твърде слаба, за да осигури на Киев необходимата подкрепа", пише The New York Times.
В крайна сметка Украйна иска официална покана за присъединяване към НАТО. Но представителите на алианса са съгласни, че това няма да се случи на тържествата, планирани във Вашингтон през юли.
"НАТО няма желание да приема нов член, който поради пакта за колективна сигурност на алианса би го въвлякъл в най-голямата сухопътна война в Европа от 1945 г. насам", пише американската медия.
Това накара НАТО да потърси някаква средна позиция - нещо, което не е членство, но е достатъчно сериозно, за да покаже, че подкрепя Украйна "за дълъг период от време", както се изрази Йенс Столтенберг, генералният секретар на НАТО, тази седмица.
Според високопоставени западни дипломати, участващи в дискусиите, това, което ще бъде, засега се оказва трудно постижимо.
Предложенията, представени тази седмица на срещата на външните министри в Брюксел, за предоставяне на по-голям контрол на НАТО върху координирането на военната помощ, финансирането и обучението на украинските сили, веднага са приети със скептицизъм.
Съединените щати и Германия продължават да се противопоставят на това да предложат на Украйна начало на преговори за членство във Вашингтон, както направиха на миналогодишната среща на върха във Вилнюс, и искат този въпрос да отпадне от масата през юли, въпреки че подобен процес в Европейския съюз беше одобрен миналата зима. Но те искат да предоставят на Украйна конкретни ангажименти, които да изпълни. Усилията за ясно определяне на условията, които Украйна трябва да изпълни, за да започне преговори с НАТО.
Отидете към основна версия
5 Април, 2024 20:03 4 351 61
Колебания в съюзниците! Вашингтон и Берлин са твърдо против поканата към Киев за членство в НАТО
Предложенията, представени тази седмица на срещата на външните министри в Брюксел, за предоставяне на по-голям контрол на НАТО върху координирането на военната помощ, финансирането и обучението на украинските сили, бяха приети със скептицизъм
Снимка: БГНЕС/ЕРА
Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 37 гласа.