При значителен обрат на събитията, руските мироопазващи сили започнаха напускането си от спорния регион Нагорни Карабах, отбелязвайки края на една ера, започнала след конфликта от 2020 г. Това развитие, потвърдено от официални лица както на Русия, така и на Азербайджан, поставя началото на нова фаза за региона, предадоха Асошиейтед прес и БТА.
По време на видеоразговор с журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди информацията за изтеглянето на силите, но не даде повече подробности. Хикмет Хаджиев, съветник по външната политика на азербайджанския президент, също потвърди изтеглянето и заяви, че това е съгласувано и с двете страни.
Хаджиев не каза каква е причината за изтеглянето на силите, но присъствието им изглежда излишно, след като миналата година Азербайджан пое пълен контрол над региона, отбелязва АП. Това сложи край на примирието, сключено с посредничеството на Русия, което наложи разполагането на 2000 войници в части от Нагорни Карабах, които все още бяха под контрола на Армения. Задълженията на войските бяха да се грижат за безопасното преминаване по маршрута от Нагорни Карабах към Армения.
Азербайджан обаче започна да блокира пътя в края на 2022 г., като твърдеше, че арменците го използват за доставки на оръжия и за трафик на полезни изкопаеми, а руските сили не се намесват.
След месеци на все по-тежък недостиг на храна и лекарства в Нагорни Карабах поради блокадата, през септември 2023 г. Азербайджан започна атака, която принуди арменските власти в Нагорни Карабах да капитулират след един ден преговори с посредничеството на руските сили.
След като Азербайджан си възвърна пълния контрол над региона с население от около 120 000 души, над 100 000 от етническите арменци в региона избягаха, въпреки че Азербайджан заяви, че те са добре дошли да останат, и обеща, че човешките им права ще бъдат гарантирани.