Испанският премиер Педро Санчес заяви вчера, че е решил да остане на поста си. Изявлението му дойде броени дни след като ненадейно обяви възможността да подаде оставка, след като срещу съпругата му Бегоня Гомес започна предварително разследване за корупция и търговия с влияние.
Според Ройтерс 52-годишният Санчес е изненадал както противници, така и съюзници, когато заяви, че временно се оттегля от задълженията си, за да обмисли дали си струва да остане начело на правителството. Според агенцията думите му за възможна оставка са предизвикали хаос в испанската политика, където навремето фрагментираният парламент с големи затруднения успя да състави правителство. Ако се беше стигнало до нови парламентарни избори, те щяха да са четвъртите за последните пет години.
Обвиненията срещу Бегоня Гомес бяха отправени от група, наречена “Чисти ръце“, възползвала се от особеност на испанското законодателство, наречено „народно съдебно преследване“, което позволява на лица или организации да завеждат определени наказателни дела, дори когато не са били пряко засегнати от обвиняемия, посочва АП. Агенцията допълва, че организацията е основана от адвоката и бивш политик Мигел Бенад, който има връзки с испанската крайна десница, въпреки че самият той да настоява, че е политически независим. Неговата организация често образува “народни съдебни преследвания”, свързани с десни каузи и насочени срещу леви политици, но повечето от тях единствено привличат внимание, без в крайна сметка да спечелят в съда.
В “дните за размисъл” на премиера Санчес дали ще остане на поста, “Чистите ръце” излязоха с изявление, в което казаха, че обвиненията срещу Гомес се основават изцяло на съобщения в медиите, съобщава в. “Вашингтон Пост”. „Ако не са верни, ще зависи от онези, които са ги публикували, да признаят тяхната неистина, но ако са верни, тогава ние вярваме, че съдебният казус трябва да продължи напред”, обяви организацията.
Според Санчес разследването на съда срещу съпругата му е оркестрирано от противниците му. Премиерът настоява, че Гомес е невинна и обвини опозиционните лидери Алберто Нунес Фейхоо от Народната партия и Сантяго Абаскал от крайнодясната "Вокс", че си сътрудничат с онези, разпространяващи твърдения срещу съпругата му, съобщава американският телевизионен канал "Ей Би Си Нюз".
Санчес обяви решението си да остане на поста от двореца „Монклоа“, резиденцията на испанския премиер, разсейвайки по този начин несигурността около възможната оставка. Той допълни, че срещу него и семейството му се води „очерняща кампания“, която няма да спре. Изявлението слага край на дните на очакване в Испания и на страховете, че ще настъпи политическа несигурност, ако премиерът подаде оставка, съобщи испанската новинарска агенция ЕФЕ. „Реших да остана, ако е възможно, дори по-силен като премиер. Нещата няма да са като преди, ще бъдат различни“, цитира тя Санчес.
Британският “Гардиън” обръща внимание как испанският премиер е призовал да се сложи край на политическите и медийни атаки и на културата на клеветнически и очернящи слухове и лъжи, които са проникнали в испанския обществен живот през последните няколко години. „Те са част от глобално реакционно движение, което иска да наложи своя ретрограден дневен ред чрез клевета и лъжи, чрез омраза и чрез разпалване на страхове и заплахи, които нямат нищо общо с науката или разума”, заяви той, цитиран от британския вестник.
А според “Политико” заплахата от оставка е довела до изблик на подкрепа за Санчес от висшите ешелони на неговата Испанска социалистическа работническа партия и от хиляди поддръжници, които излязоха по улиците през уикенда. Премиерът каза, че публичната демонстрация на подкрепа го е убедила в крайна сметка да остане на поста.
Вестник “Паис” приема ситуацията като много сериозна: “Педро Санчес сочи с пръст директно към заплахата от десницата, която се разпространява по ключовите западни демокрации. Човек не може да не си спомни за Португалия и оставката на премиера Антонио Коща заради обвиненията в търговия с влияние, които скоро след това бяха отхвърлени от съдилищата, но сложиха край на едно прогресивно правителство, което имаше абсолютно мнозинство.”
Но докато едни медии смятат, че политическата криза в Испания се е разминала, то други смятат решението на Санчес за лош политически ход.
“Драмата със Санчес в Испания: След като си поигра с оставката, премиерът си навлече критики”, отбелязва катарският телевизионен канал “Ал Джазира”. “Милиони хора в Испания бяха приковани към телевизорите си, докато премиерът Педро Санчес направи обръщение на живо към нацията само за да каже, че ще остане начело на правителството. Според мнозина това е било просто тактическа игра”, посочва медията.
Би Би Си цитира основните дейци на опозицията. Лидерът на консервативната Народна партия Алберто Нунес Фейхоо каза, че Испания няма "премиер, достоен за поста си" и че Санчес е "направил на глупаци нация от 48 милиона души с престорената си оставка". А Сантяго Абаскал, лидер на крайнодясната “Вокс” каза, че "театърът на Санчес е превърнал Испания в международно посмешище с непредвидими последици".
В. “Мундо” обвинява Санчес в лоша тактика и че проявява симптоми на политическа слабост. „С хода си, предизвикал високо напрежение, премиерът хвърли испанското общество в смут и изостри разделението между гражданите, което е характерно за неговия стил на управление. Отвръщането му от първоначалните позиции е симптом на явна политическа слабост”. Според изданието в навечерието на европейските избори Санчес се опитва да прикрие досегашните си лоши резултати.
“Периодико де Каталуня” открито разкритикува поведението на Санчес: „Писменото изявление на ръководителя на правителството, че той си определя петдневен срок, за да обмисли евентуалната си оставка, може да се окачестви единствено като безотговорно. И не трябва да се допуска безотговорността на един човек да парализира цялата политическа система. Отложените оставки са най-лошият стил на политика."
„Той си подари безплатен предизборен митинг за пет пълни дни. Тези, които бяха с него, сега ще бъдат с него до смърт“, коментира, цитирана от “Войс ъв Америка”, Монсерат Небрера, политически анализатор и професор по конституционно право в Международния университет на Каталуния. „Това изглежда залог за засилване на поляризацията на електората между тези, които са с него и тези, които са против него“, каза тя. Според нея решението на Санчес трябва да повлияе на резултата за Испания на Европейските избори и припомни, че социологическите проучвания към момента не вещаят нищо добро за премиера и неговите социалисти.
Полският “Жечпосполита” се пита дали с хода си Санчес всъщност не се е прицелил към председателството на Европейския съвет. „Напълно възможно е правителственият глава да е решил, че сега е идеалният момент да развие международната си кариера. Вярно е, че в страна, която харчи едва 1,3 процента от БВП за отбрана, шансовете той да замени Йенс Столтенберг като генерален секретар на НАТО са минимални. В рамките на ЕС обаче нещата изглеждат съвсем различно. Ако се вярва на социологическите проучвания, групата на социалистите ще е на второ място по брой евродепутати в Европейския парламент след умерената десница. И ще може да се бори неин представител да заема втория по важност пост в ЕС: този на председател на Европейския съвет”, пише в статия на полския вестник.
Коментирайки пред германския вестник “Тагесцайтунг”, испанският кореспондент Райнер Вандлер вижда делото, което за малко не докара Санчес до оставка, като типична тактика на десницата: „Независимо дали е срещу политици, подкрепящи независимостта в Каталуния или Страната на баските, леви алтернативни политици или, както сега, срещу Санчес, десните имат опит в този тип клеветническа кампания. Медиите, финансирани от регионалните правителства чрез институционална реклама, фабрикуват новини, ултрадесни организации завеждат съдебни дела, съдии, лоялни към Народната партия и “Вокс”, започват съдебни процедури. Дори ако почти всички от тях в крайна сметка бъдат отхвърлени, част от мръсотията винаги полепва. Нов е фактът, че сега дори семейството е обект на мръсотията - без да има доказателства в подкрепа на обвиненията”. “Това, което се случва в момента в Испания, е война в съдилищата и опит за преврат, подпомогнат от магистрати”, убеден е журналистът.
Кипърският “Филелефтерос” посочва, че това не е първият случай в световната практика, когато подобно обвинение се отправя към съпругата на политик, без да е по нейна вина. В миналото е имало много случаи на сексистки атаки срещу съпруги на политици, в резултат на което цяла държава се оказва в окото на бурята. “Това е особено лесно, когато климатът е толкова поляризиран, колкото е в Испания”, допълва вестникът.
Своеобразно обобщение на темата да цитираната от “Файненшъл Таймс” испанска адвокатка Мириам Гонсалес Дурантес, който посочва, че в Испания няма ефективна система за справяне с конфликтите на интереси на семействата и съпрузите на политиците и по този начин е неизбежно темата се разиграва на политическата арена. “Испания спешно се нуждае от нов подход към етиката в обществения живот и от министерски етичен кодекс”, заяви тя.