Китайският президент Си Дзинпин пристигна днес в Париж, като това е първата първата му визита в Европа от 2019 г. След Франция той ще посети Сърбия и Унгария, припомнят Франс прес и Синхуа, цитирани от БТА.
Европейската обиколка на Си ще бъде под знака на балансираната дипломация. Очаква се във Франция той да разговаря с френския президент Еманюел Макрон по-разнородни теми от двустранно значение. Макрон има намерение да подчертае пред Си значимостта на фактора на реципрочността в търговските отношения, посочва Франс прес. Що се касае до въпроса за войната в Украйна, агенцията припомня, че китайският президент продължава да афишира подкрепата си за Русия.
Франция от година призовава Си да използва влиянието си, за да вразуми Русия във връзка с Украйна. А същевременно Сърбия и Унгария, които са други етапи от обиколката на Си, си остават близки с Москва.
Утре Си Дзинпин ще има среща с френския президент Макрон, който преди това се консултира относно тези разговори с германския канцлер Олаф Шолц. Макрон и Си ще отбележат и 60 години от установяването на дипломатически отношения между Франция и Китай по време на тази двустранна среща.
По този повод още днес при пристигането си в Париж Си заяви, че отношенията между Китай и Франция са модел на мирно съжителство и на взаимоизгодно сътрудничество между страни с различни системи, предаде Синхуа.
Утре сутринта председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се присъедини към двамата лидери в Елисейския дворец за дискусионна сесия, на която ще бъдат повдигнати въпроси, свързани с търговските разногласия между Китай и ЕС, допълва Франс прес. А тези разногласия са много. ЕС в последно време умножи разследванията за китайски държавни субсидии в няколко индустриални сектора, по-специално този на електромобилите.
В интервю за "Трибюн" днес Макрон признава, че европейците не са единодушни относно стратегията, която трябва да възприемат спрямо търговския дисбаланст с Китай, който продължава да изнася масово стоки към Европа. Макрон пледира да се защитава по-добре националната сигурност, европейците да бъдат много по-реалистични в защитата на европейските интереси и да се стремят да постигнат реципрочност в търговските отношения с Китай. Пекин от своя страна възприема подобни мерки като протекционистки и китайските власти започнаха свое собствено разследване във връзка с държавно субсидиране, насочено по-специално към френския коняк. Макрон има намерение обаче да изрази възражения срещу тази стъпка.
На този етап не се очертава двете страни да подпишат някакъв значим договор, но дискусии за инвестиции ще има до края. За утре е предвиден и икономически френско-китайски форум в театър "Марини".
Утре следобед ще има протоколна церемония за тържествено посрещане на Си в Париж, която ще се състои в историческия комплекс Дом на инвалидите. После двамата лидери ще говорят пред медиите.
Франция има намерение да поиска от Китай да подкрепи олимпийско примирие във всички конфликти по време на Олимпийските игри в Париж това лято.
След официалните срещи утре, във вторник Макрон ще отведе Си в Пиренеите, на място, което френският лидер е посещавал с баба си и дядо си по майчина линия, когато е бил ученик. Там двамата лидери ще бъдат придружавани от техните съпруги.
Китайският президент Си Цзинпин, който пристигна днес в Париж на държавно посещение, заяви в статия във френския в. "Фигаро", че има намерение да работи с Франция и с цялата международна общност за разрешаване на кризата в Украйна.
"Надяваме се, че мирът и стабилността ще се завърнат бързо в Европа и имаме намерение да работим с Франция и с цялата международна общност за намиране на подходящите пътища за разрешаване на кризата", казва Си в публикацията.
"Ние разбираме трусовете, които поражда украинската криза за европейците. Китай не е в осовата на тази криза и не е също така и страна, или участник в кризата", допълва Си.
Той уверява, че "винаги е играл конструктивна воля, за да благоприятства мирното уреждане на този конфликт между Русия и Украйна".
Си припомня, че по няколко повода е призовал да се съблюдават целите и принципите на Устава на ООН, да се зачита суверенитетът и териториалната цялост на всички страни, да се взимат предвид свързаните със сигурността основателните безпокойства на различните страни, и настоя да не се използват ядрени оръжия и да не се води ядрена война.
Си допълни, че Китай е "доставила на Украйна хуманитарни помощи и че китайският специален пратеник на няколко пъти е пътувал до засегнатите страни".
След Франция Си Дзинпин ще отпътува за Сърбия и за Унгария, две страни, които остават близки с Москва.Същевременно няколкостотин тибетски активисти се събраха днес в Париж на Площада на Републиката, за да разкритикуват състоянието на правата на човека в Китай. Те носега транспаранти, на които Китай беше обрисуван като "хищник" и "колониален режим" или на които се казваше: "Не на колониалния режим".
В Сърбия и Унгария Си ще бъде от сряда до петък.