Отидете към основна версия

2 370 16

"Цар Иванишвили": човекът, който дърпа конците в Грузия

  • грузия-
  • грузинска мечта-
  • бидзина иванишвили-
  • саломе зурабишвили

Въпреки масовите демонстрации в подкрепа на ЕС, критиките от страна на Запада и ветото на президентката на страната, грузинският парламент прие спорния закон за "чуждестранните агенти"

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руски възпитаник, олигарх и кукловод - Бидзина Иванишвили е смятан за сивия кардинал на грузинската политика, който стои зад спорния законопроект за "чуждестранните агенти". Какви цели преследва той?

Въпреки масовите демонстрации в подкрепа на ЕС, критиките от страна на Запада и ветото на президентката на страната, грузинският парламент прие спорния закон за "чуждестранните агенти". Критиците казват, че той копира руското законодателство и по същество представлява същата тактика, използвана от Кремъл за разправа с опозицията, гражданското общество и независимите медии.

Законът изисква неправителствените организации и физическите лица, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "защитаващи интересите на чужда сила". Правителството твърди, че законопроектът има за цел да осигури прозрачност. Но опонентите му виждат в него средство за отдалечаване от Европа и приближаването към Русия.

Според тях зад закона стои основателят на управляващата партия "Грузинска мечта" и неин неформален лидер Бидзина Иванишвили. В качеството си на почетен председател на партията той разполага с неофициалната власт да избира министър-председатели, да одобрява новите назначения на съдии, както и гласуваните от парламента закони.

Как Иванишвили се сдоби с толкова власт?

"Той води стерилен и аскетичен начин на живот. Той е един отшелник", казва за ДВ Гиа Хухашвили, бивш съветник и приятел на Иванишвили.

Иванишвили е роден през 1956 г. в село Чорвила в Западна Грузия. Записва се да следва в университет в столицата Тбилиси, след което заминава за Москва, където защитава докторантура по икономика. Именно от руините на Съветския съюз започва неговият възход, превърнал го и в милиардер.

По време на приватизацията, последвала рухването на комунизма, Иванишвили се превръща в банков и металургичен магнат. Той придобива и 1% от акциите на руския държавен газов гигант "Газпром", които по-късно твърди, че е продал, преди да влезе в грузинската политика.

Иванишвили напуска Русия през 2002 г., като първо се премества във Франция, а през 2003 г. се връща в Грузия. Има предположения, че си е тръгнал, след като е видял как Путин започва разправа с някои руски олигарси. "Той разбра, че Путин няма да го остави да управлява бизнеса си спокойно", казва Хухашвили.

След като се завръща в Грузия, Иванишвили продължава да се занимава с бизнес, като внимава да не влиза във фокуса на общественото внимание. Това се променя, когато основава партията "Грузинска мечта" и се кандидатира за парламентарните избори през 2012 г., които печели срещу съперника си Михаил Саакашвили. Като министър-председател остава само една година, след което се оттегля от политиката. Наблюдатели твърдят, че той е предприел този ход, за да продължи да дърпа конците задкулисно.

Иванишвили зад прозападната фасада на Грузия

Проучванията на общественото мнение сочат, че повече от 80% от грузинците подкрепят по-нататъшната интеграция на страната в Европейския съюз. Антикремълските настроения в Грузия са силни, особено след като Русия нахлу в Грузия през 2008 година.

Откакто е на власт от 2012 г., правителството на "Грузинска мечта" винаги е твърдяло официално, че е за присъединяването на страната към ЕС и НАТО, но опозицията го обвинява в скрити проруски позиции.

Иванишвили успя да привлече съюзници, които вярваха в прозападния курс на Грузия и смятаха, че той е прекъснал връзките си с Русия. "Той каза, че е продал активите си в Русия и се е освободил от руската хватка", казва бившият грузински президент Гиорги Маргвелашвили пред ДВ. "Винаги сме говорили за евроатлантическа интеграция. В един момент аз спрях да вярвам в нея. Видях, че се движим в друга посока. Но избирателите смятаха, че все още отиват към Европа", добавя той.

След пълномащабното руско нахлуване в Украйна през 2022 г. представители на "Грузинска мечта" започнаха да обвиняват западни представители, че искали да въвлекат Грузия във войната в Украйна, отваряйки "втори фронт". През април Иванишвили обяви, че "глобална военна партия", подкрепяна от Запада, се намесвала във вътрешните работи на Грузия и я тласкала към конфликт със съседна Русия.

"Въпреки обещанието, дадено на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., на Грузия и Украйна не беше позволено да се присъединят към НАТО. Всички подобни решения се вземат от "глобалната партия на войната", която има решаващо влияние върху НАТО и Европейския съюз и гледа на Грузия и Украйна само като на пушечно месо", каза той в речта си тогава.

Маргвелашвили смята, че законопроектът за "чуждестранните агенти", който е насочен срещу финансираните от Запада гражданско общество и проевропейски движения в Грузия, работи изцяло за Путин. "Русия ще може да каже: "Погледнете Грузия, те се мъчат да се откъснат от нас, но пак се връщат към Русия. Без значение какво ще направите днес, вие ще се върнете в Русия". Това ще има отзвук и сред украинците", казва бившият грузински президент.

Санкции, заговорнически теории и спорове с "Креди Сюис''

След като парламентът прие законопроекта за "чуждестранните агенти", който според критиците ще изложи на риск прозападната ориентация на Грузия, Европейският парламент прие резолюция, призоваваща за санкции срещу Иванишвили. САЩ, които традиционно са един от основните стратегически партньори на Грузия, въведоха забрана за издаване на визи на сътрудници на "Грузинска мечта", защото "подкопават демокрацията" в страната.

Министър-председателят Иракли Кобахидзе наскоро заяви, че вече са въведени "неофициални санкции" срещу Иванишвили в резултат на продължаващата му битка с швейцарската банка "Креди Сюис" за замразяване на негови активи на стойност 2 млрд. долара.

"Когато не вярваш в демокрацията, независимостта на институциите и системата за контрол и баланс, тогава конспиративните теории са най-лесният начин", коментира за ДВ бившият грузински премиер Гиорги Гахария.

От какво се страхува Иванишвили?

Някои от критиците на Иванишвили смятат, че сегашният нелиберален завой е част от стратегията му за политическо оцеляване. Ако прозападната опозиция спечели парламентарните избори през октомври, богатството и позициите на Иванишвили могат да бъдат застрашени.

"Той жертва демокрацията и интеграцията на страната си в ЕС заради богатството си и ще използва всичките си ресурси, за да запази властта. Защото само оставането на власт може да гарантира благосъстоянието му", казва Гахария.

Според бившия премиер на страната Иванишвили ще използва законопроекта за "чуждестранните агенти" като инструмент срещу наблюдателите на изборите, за да могат резултатите да бъдат манипулирани.

"Проблемът сега е как да се проведат честни избори. Иванишвили се страхува от две неща: да не получи необходимата легитимност от грузинците, ако изборите не бъдат признати, както и да не бъде признат международно. Ако тези две неща са факт през октомври, с него е свършено", казва Гахария.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 21 гласа.

Свързани новини