На последната среща на върха на НАТО Украйна получи известна помощ, но не и основното – покана за присъединяване към Алианса, пише британското издание The Spectator. Доналд Тръмп възнамерява да сключи сделка с Москва, ако спечели президентските избори в САЩ през ноември. А междувременно проблемите за блока се утежняват от факта, че много страни не бързат да изразходват обещаните 2,5% за военни разходи.
НАТО отново фалшифицира подкрепата си за Украйна, пише Джон Форман, бивш британски военен аташе в Москва и Киев. Въпреки споразуменията за предоставяне на материална помощ на Киев, на срещата на върха във Вашингтон бяха пропуснати важни възможности. Първо, отново бе отложено членството на Украйна в Алианса. Въпреки че комюникето от срещата обещава, че "бъдещето на Украйна е в НАТО“, все още няма ясен политически път за постигане на тази цел. Междувременно Украйна остава без гаранции за сигурност, отбелязва авторът.
Второ, опитите на отиващия си генерален секретар Йенс Столтенберг да осигури многогодишно финансово споразумение за украинската подкрепа се оказаха неуспешни. Вместо това вноските на съюзниците ще се оценяват ежегодно, като се започне от следващата среща на върха в Нидерландия следващата година. Това намалява способността на Украйна да планира и да се въоръжава и я оставя уязвима за капризите на държавите, както се вижда от шестмесечното забавяне на военната подкрепа от Конгреса на САЩ по-рано тази година.
Трето, въпреки че срещата на върха се поздрави с факта, че две трети от съюзниците са изпълнили ангажиментите си да разпределят поне 2% от годишните разходи за отбрана, остава една трета, която все още не е направила това. Премиерът на Канада заяви през смях, че страната му ще достигне целта от 2% до 2032 година – 26 години след първоначалното ѝ поставяне и 10 години след като той за първи път обеща да го направи.
И накрая, споразумението за нов стратегически подход към Русия, подобно на Вашингтонската декларация от 1984 година за отношенията Изток-Запад, се провали. На фона на противоречията срещата на върха във Вашингтон отложи работата по новата стратегия с още една година. Без политическо споразумение как да се продължи, Кремъл ще определя темпото на евроатлантическата сигурност.
Предизборната реторика на Тръмп даде да се разбере, че той продължава да гледа на НАТО като на финансово бреме за САЩ, а не като на чисто положително за националната сигурност на страната. Малко вероятно е той да изтегли страната от НАТО, но хората около него чертаят "радикална преориентация“, при която Вашингтон ще заеме задната седалка в Европа и ще сключи сделка с Владимир Путин за Украйна, сериозно отслабвайки европейската сигурност, тревожи се авторът.
Отидете към основна версия
17 Юли, 2024 23:45 3 379 81
Западът лиши Украйна от реални гаранции за сигурност
Предизборната реторика на Тръмп даде да се разбере, че той продължава да гледа на НАТО като на финансово бреме за САЩ, а не като на нещо положително за националната сигурност на страната
Снимка: БГНЕС/ЕРА
Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 36 гласа.