Кремъл днес даде сигнал, че е отворен за преговори с Украйна за прекратяване на конфликта докато украинският президент Володимир Зеленски е на власт, въпреки че публично е изразявал съмнения в неговата легитимност да управлява, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В отговор на запитване дали Русия е готова да разговаря с Украйна докато Зеленски е на власт, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков днес заяви: "Русия като цяло е отворена за преговорен процес. Но първо трябва да разберем доколко е готова украинската страна за това и доколко украинската страна има разрешение за това от тези, които им казват какво да правят".
Москва представя Зеленски като марионетка на САЩ, а той отхвърля това твърдение, отбелязва Ройтерс.
"Защото досега виждаме много разнопосочни изявления и все още не е много ясно. А и освен проблема с легитимността на Зеленски, има и проблем с (украинската) правна забрана за каквито и да било контакти и преговори с руската страна. Ето защо все още има много неща, които трябва да бъдат уточнени и уточнения, които трябва да бъдат чути", каза още Песков.
В отговор на настоятелно запитване дали Кремъл би могъл да си представи преговори със Зеленски или категорично изключва подобна възможност, Песков каза: "Това не е лесен въпрос. От правна гледна точка този проблем (на неговата легитимност) е на дневен ред, но от практическа гледна точка, ние сме отворени към това да постигнем нашите цели чрез преговори. Ето защо тук са възможни различни варианти".
Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба вчера каза по време на посещение в Китай, че Киев е готов за разговори с Русия, ако бъдат напълно зачетени суверенитетът и териториалната цялост на Украйна, но добави, че страната му не е видяла признаци това да е възможно.
Въпреки че дава сигнали, че е готов да води разговори по собствените си условия, Кремъл публично изразява съмнения в легитимността на Зеленски да управлява, посочвайки, че неговият петгодишен мандат изтече през май и че той е трябвало да насрочи избори, посочва Ройтерс.
Зеленски и Западът твърдят, че отмяната на нормалните политически правила е наложителна на фона на войната и че Кремъл, предвид собствения си строг контрол над руската политическа система, не е в позиция да отправя критики.